fbpx
Darček ku každej objednávke 🎁
Poštovné zdarma nad 50€ 🚚

Citrónový olej | Esenciálny olej nad zlato

citronovy esencialny olej

Citrón je akýmsi zázrakom pre zdravie, ale aj potešením pre dušu. Hoci nás jeho kyslá chuť často krát zvykne odrádzať, toto všestranné ovocie je plné vitamínu C, vlákniny a minerálov, ktoré naše telo potrebuje. Aj preto patrí citrón medzi najzdravšie spomedzi všetkých druhov ovocia. Jeho pôvod poukazuje na severozápadnú Indiu, pričom rozsiahle pestovanie citróna sa v Európe začalo v 15. storočí. Citrón je známy milovník tepla a preto ho dnes nájdeme v Stredomorí – Taliansku, Juhozápadnej Ázii alebo v Severnej Amerike.

Citrónový esenciálny olej je tiež vo veľkom využívaný ako dochucovadlo vo farmaceutickom či kozmetickom priemysle. Dominuje aj ako hlavná príchuť v potravinárstve a v alkoholických produktoch. Jeho využitie je skutočne široké.

citronovy olej taliansko food grade coldpress oragnicky
PURA product esenciálny olej Citrón talianského pôvodu a v organickej kvalite

Tekuté zlato

Žlté plody citrónu v sebe ukrývajú poklady, ktoré podporujú činnosť lymfatického systému a zároveň stimulujú zažívacie ústrojenstvo. Lisovaním citrónovej kôry za studena (angl. coldpress) alebo destiláciou získame citrónový olej so všetkými blahodarnými vlastnosťami pre zdravie a pohodu. Možno práve to ho robí zlatým a všestranným.

Citrónový olej a trávenie

Vďaka zásaditosti, ktorú v tele vytvára, zlepšuje citrónový olej (citrónový éterický olej) funkciu pankreasu, žlčníka a pečene. Domáca prvá pomoc v podobe aromaterapie môže byť kľúčom k zažívacím ťažkostiam. V prípade takéhoto problému zmiešajte 2-3 kvapky citrónového a 4 kvapky olivového oleja, ktoré môžete dať aj do celulózovej kapsuly a prehltnite. Zažívacie ťažkosti by mali do 20 minút ustúpiť. Pri prekyslení žalúdka je citrónový esenciálny olej skvelým pomocníkom. Hoci je to prírodný liek, nie je vhodný na trvalé použitie, no dokáže pomôcť od akútnej bolesti.

Citrónový olej a krása

Akné, lámavé nechty, uštipnutie hmyzom, herpes, celulitída, mastná pokožka alebo bradavice. Bohužiaľ tieto bežné problémy nám na kráse nepridajú. No ak aromaterapia dokáže pomôcť, tak citrónový olej bude správnou voľbou k odstráneniu týchto neduhov. Citrónový esenciálny olej vyhladzuje kožu, vďaka Comu je vhodný na ošetrenie mastnej pokožky. Taktiež pár kvapiek dokáže odstrániť bradavice či možné infekcie spôsobené pri bodnutí hmyzom. Citrónový olej vďaka jeho antibakteriálnym a antiseptickým vlastnostiam potláča baktérie, čo z neho robí skvelú prvú pomoc do kabelky.

Celulitída trápi nejednu ženu, no ak máme po ruke citrónový olej posilňujúci lymfatický systém, výsledkom môže byť vytúžená vyhladenejšia pokožka. Stačí pridať pár kvapiek citrónového oleja do krému a nechať ho pracovať na našej kráse. Veď príroda vie, čo robí a citrónový olej je skutočným darom na nepružnú pokožku tváre či mastné vlasy.

celulitida-esencialne-oleje-citron

Zdravie a citrónový olej

O citróne sa často hovorí ako o “všelieku”. Svieži citrónový olej pomáha liečiť hlavne choroby respiračného typu ako astmu, zápaly dýchacieho ústrojenstva, nádchu a prechladnutie. No v jeho zozname nepriateľov nájdeme aj vysoký krvný tlak či anémiu. Infekcie a horúčka sú závažné neduhy, ktoré liečime s opatrnosťou.

Citrónový olej sa však v Európe úspešne používa kvalifikovanými aromaterapistami na liečbu rôznych ochorení. Je to kvôli vlastnostiam, ktorými oplýva a antibakteriálnou funkciou, ktorá dokáže znížiť horúčku a pomôcť pri bolesti hrdla a chrípky.

Na zníženie teploty nám postačí skombinovať 4-6 kvapiek oleja a jednu čajovú lyžičku medu. Pridaním tejto zmesy do vlažného kúpeľa by sa mala horúčka znížiť.

Výnimočným ho robí aj tvorba červených krviniek a schopnosť prečistiť krv. Citrónový olej tiež pomáha zastaviť vonkajšie krvácanie z nosa alebo rán. Pri použití na rany v ústach, namočte vatový tampón do trochy vody a pridajte kvapku citrónového oleja. Následne pomaly vtierajte roztok na inkriminované miesto. Práve regenerácia bielych krviniek je jedna z neobyčajných vlastností citróna.

Rozjasnená myseľ so sviežim citrónom

O tom, že citrónový olej povzbudzuje myseľ, sa hovorí veľa. A je to pravda. Veď už taká prechádzka teplým Talianskom, pomedzi sady citrónov, dokáže zahnať apatiu a upokojiť myseľ. Ale Stredomorie si môžeme urobiť kľudne aj v pohodlí domova. Citrónový olej povzbudzuje, stimuluje, priaznivo pôsobí na zmysly a navodzuje príjemnú pozitívnu atmosféru. Tiež dezinfikuje a dodáva do vzduchu sviežu vôňu, čím zmierňuje únavu a odstraňuje nepríjemný zápach. Použiť ho môžeme aj do limonády, kedy nám pár kvapiek dokáže spraviť pohodu a zlepšiť koncentráciu, viac ako akýkoľvek druh kávy.

→ TIP NA VARENIE zameňte citrónovú kôru v recepte za pár kvapiek organického citrónového oleja

Citrónový esenciálny olej – na čo dávať pozor

Starý či zoxidovaný citrónový olej môže spôsobiť senzibilitu pokožky. Preto je najlepšie ho nechať v tmavej fľaštičke a uskladnený v chlade. Skladujeme ho maximálne po dobu 1-2 rokov. Dôležité je tiež kontrolovať dátum spotreby a po jej vypršaní olej ďalej nepoužívať. Taktiež dávame pozor na používanie oleja pred opaľovaním alebo soláriom. Minimálne 12 hodín pred vystavením slnečným lúčom by olej nemal prísť do kontaktu s pokožkou.


V našej ponuke nájdete organický esenciálny olej z Talianska

close
Organické esenciálne oleje | PURA product

5% zľavový kód na prvý nákup

PRIHLÁS SA NA ODBER PURA NEWSLETTERA A AKO POĎAKOVANIE TI ZAŠLEME 5% ZĽAVU NA PRVÝ NÁKUP!

Nespamujeme! Pre viac info si prečítaj naše Zásady ochrany osobných údajov

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *