fbpx
Darček ku každej objednávke 🎁
Poštovné zdarma nad 50€ 🚚

Levanduľový olej | Kráľ aromaterapie

levandulovy olej esencialny olej oragnicky bio

Uznávaný po tisícky rokov, levanduľový olej je najpoužívanejším esenciálnym olejom na svete. Radí sa medzi najvšestrannejšie oleje vďaka mnohým možnostiam využitia.

Levanduľový olej sa zvykne predávať pod rôznymi latinskými menami ako napríklad Levanduľa lekárska – “Lavandula angustifolia”, portugalská levanduľa “Lavandula latifolia” či španielska levanduľa “L. Lavandula stoechasa”, pričom všetky tieto názvy označujú levanduľový esenciálny olej. Rozdielom je chemické zloženie a množstvo esterov.

Najoceňovanejším spomedzi všetkých je levanduľový esenciálny olej z rastliny Lavandula angustifolia, dopestovaný v organickom poľnohospodárstve na slnečných poliach Provensálska. Tento druh je síce menej kvetnatý a farebne menej výrazný, avšak najpoužívanejší vo farmaceutickom a parfumérskom priemysle. Na 1 liter oleja je potrebných až neuveriteľných 130 – 140 kg kvetov.

Pokiaľ chcete vlastniť iba jeden olej, určite si vyberte levanduľový, práve vďaka jeho bezpečnosti, všestrannosti a jemnosti. Môže sa používať aj nezriedený na malú oblasť tela a je vhodný taktiež pre deti.

V našej ponuke nájdete práve vyššie spomínanú Levanduľu lekársku – Lavandula angustifolia

Iný latinský názov – iné vlastnosti

Levanduli lekárskej (Lavandula angustifolia) sa darí vo vyšších nadmorských výškach, čo pozitívne ovplyvňuje jej obsah esterov. Práve tento typ levandule je priaznivý pri použití na zmiernenie úzkosti a nadmerného stresu. Následne sa rastlina destiluje pomocou pary z kvitnúcich častí a aromatických listov. Levanduľa má kvetinovú, bylinnú a jemne sladkú vôňu s drevito-zemitými podtónmi. Levanduľový esenciálny olej môžeme miešať s väčšinou olejov, avšak najlepšie sa hodí k citrusovým esenciálnym olejom, šalvii, esenciálnym olejom z ihličnanov, rozmarínu a gerániu.

Druh španielskej levandule je ďalším druhom levandule, ktorá sa používa v aromaterapii. Býva často identifikovaná ako Levanduľa hlávkovitá – L. Lavandula stoechasa. Je omnoho gáfrovitejšia ako Levanduľa lekárska. Španielska levanduľa je nápomocná pri utišovaní bolesti a pomáha potlačiť kašeľ a uvoľniť hlieny. Stimuluje centrálnu nervovú sústavu a pomáha pri telesnej a psychickej únave. Dobre sa mieša so šalviou, geránium, citrónom a so santalovým olejom.

Tretím známym druhom je Spike lavender – Lavandula latifolia – Levanduľa klasová alebo portugalská. Má výraznú gáfrovitú vôňu a vysoký obsah cineolu. Tento druh levandule je často vyhladávaný pri respiračných problémoch. Lavandula latifolia sa neodporúča používať pri epilepsii.

levandula-lekarska-esencialny-olej

Vlastnosti levandule, ktoré ocení každý

Levanduľový esenciálny olej s jeho vyváženými kvalitami je považovaný hlavne za ukľudňujúci a relaxačný. Avšak má aj protizápalové, antibakteriálne, antispazmolitycké a analgetické účinky. Taktiež podporuje a stimuluje imunitný systém. Je vhodný pre tehotné a dojčiace ženy ako aj pre deti od narodenia.

V starostlivosti o pleť je levanduľový olej výhrou. Podporuje rast nových buniek a regeneráciu pokožky. Ošetruje jazvy a zmierňuje bolesť. Lieči vredy, akné, alergie, plesne na nohách, modriny, zápaly, dermatitídu, ekzémy, jazvy a je vhodný na čerstvé strie po pôrode. V lete je dobré mať levanduľu stále po ruke, vďaka jeho antibakteriálnym a antivírusovým vlastnostiam, ktoré nám dobre posúžia ako prvá pomoc pri uštipnutí hmyzom, malých odreninách či spálení od slnka.

levandula-esencialny-olej

Trávenie a menštuačné kŕče

Hoci levanduľa upokojuje, dokáže aj zvýšiť energiu a urýchliť činnosť žliaz. Telesné funkcie tak zostanú posilnené. Pomáha aj pri problémoch s trávením, či dýchaním a vylučovaním. Mnoho ľudí trápia kŕče, ktoré dokáže levanduľa v črevách uvoľniť. Pomáha pri uvoľnení plynov z čriev a pri regulovaní menštruačného krvácania, čo využíva mnoho žien s bolestivou menštruáciou.

Respiračné ťažkosti

Antiseptické, antibiotické, antivírusové vlastnosti spolu so schopnosťou uvoľňovania hlienov robia tento olej ideálnym na inhaláciu a masáž hrudníka pri bronchitíde, kašli, chrípke a pri zápale hrdla. Levanduľa slúži aj ako sedatívum a antidepresívum.

Uvoľnenie svalov

Levanduľa je povestne známa aj vďaka jej schopnosti efektívne uľaviť od bolesti a zápalom spôsobeným artitrídou, či bolesťou v krížoch, bolesťami svalov, reumou, alebo zápalom sedacieho nervu a svalovej bolesti spôsobenej napätím. Tieto problémy najlepšie vyrieši masáž alebo kúpeľ s levanduľou.

Pre pokojnú myseľ a spánok

Levanduľa prináša pokoj a ukľudňuje myseľ. Redukuje stres a upokojuje nervovú sústavu, čím pomáha pri depresii. Uvoľňuje bolesť hlavy a pomáha pri nespavosti. Bojuje so zlou náladou a robí lepšiu atmosféru všade, kde sa využíva. Je to kráľ olejov, ktorý vás jedným nádychom privedie na cestu pokoja a kľudného spánku.

V našej ponuke nájdete Levanduľu lekársku – Lavandula angustifolia – esenciálny olej z Francúzska

close
Organické esenciálne oleje | PURA product

5% zľavový kód na prvý nákup

PRIHLÁS SA NA ODBER PURA NEWSLETTERA A AKO POĎAKOVANIE TI ZAŠLEME 5% ZĽAVU NA PRVÝ NÁKUP!

Nespamujeme! Pre viac info si prečítaj naše Zásady ochrany osobných údajov

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *