fbpx
Darček ku každej objednávke 🎁
Poštovné zdarma nad 50€ 🚚

Pomarančový olej | voňavý olej šťastia

pomaranc-esencialne-oleje-blog

Pôvod nášho esenciálneho oleja je v slnečnom Španielsku, aj preto vám jeho vôňa (sladká, hrejivá a povzbudivá) môže pripomínať leto a dovolenku pri mori. Pomaranč v nás vyvoláva rôzne pocity a spomienky. Studená zmrzlina, horúce bozky a limonáda s citrusovou vôňou. My si dnes pomaranč priblížime viac, čítať sa oplatí, pretože: 1 fľaštička pomarančového organického esenciálneho oleja = 1 000 slnečných paprskov.

Premena, kedy sa stáva z pomaranča voňavý esenciálny olej (éterický olej) prebieha lisovaním za studena zo šupky plodov. Hovorí sa, že šťastie si kúpiť nemôžeme, no môžeme si kúpiť pomarančový olej (a to je takmer to isté 🙂 .

Trápi vás depresia, stav úzkosti?

Pomaranč tiež voláme „olej šťastia”. Vďaka nemu si navodíme príjemnú, pokojnú a optimistickú náladu. Presvedčiť vás o tom môže aj fakt, že pôsobí ako prírodné (tekuté) antidepresívum – ktoré, ak správne používame, nemá ani z ďaleka také veľké množstvo vedľajších účinkov, ako je tomu pri chemických antidepresívach. 

Na voňavý a svieži štart dňa

Do difuzéra s vodou nakvapkaj

 • 3 kvapky prírodného esenciálneho oleja z pomaranča
 • 1 kvapku rozmarínového esenciálneho oleja
 • 2 kvapky mäty
Túto voňavú zmes, „Elixír rána” si môžete zapnúť každé ráno hneď po prebudení.

TIP – Rýchla pomoc pri úzkosti Nadýchnite sa priamo z fľaštičky, mozog tak dostane nový impulz pre „šťastné myšlienky”.

Úsmevná štúdia o pomaranči

Aký máte pocit, keď si spomeniete na slovo „zubár”? Ak ste na tom ako väčšina z nás, nie je to nič príjemné. Práve o tom je jedna zo štúdii o pomarančovom esenciálnom oleji. Prišlo sa na to a je dokázané, že práve tento olej znižuje úzkosť (v prípade výskumu to bola práve úzkosť zo stomatologického zákroku). Títo pacienti skutočne bojovali s veľkou dávkou strachu. Vedci zistili, že dýchanie levanduľového alebo pomarančového esenciálneho oleja zmiernilo úzkosť u týchto pacientov, dokonca sa im zlepšila nálada a to je skutočne, čo povedať… aby ste si k zubárovi prišli po lepšiu náladu a krásny biely úsmev.

 

Tak čo? Vezmete si so sebou nabudúce k zubárovi aj vy fľaštičku levandule a pomaranča? 🙂 My určite áno!

pomarančový-olej-esenciálny-olej-organicky-food-grade

Bolesť kĺbov?

Ako si uľaviť od bolesti s esenciálnym olejom pomaranč

Pomaranč spolu so zázvorom sú skvelá dvojka! V štúdii o esenciálnych olejoch sa píše o ich účinku pri bolesti kĺbov u seniorov. Doporučujeme vám natrieť si bolesťou postihnuté miesto niekoľkokrát a pravidelne (aspoň v dĺžke trvania 1 týždeň), nakoľko pri používaní prírodných produktov je pravideľnosť veľmi dôležitá.

Pri akútnej bolesti natrite 2-krát za deň (najlepšie ráno a večer). Odporúčaný rýchlo vstrebateľný nosný olej je jojobový alebo aj frakcionovaný kokosový či argánový olej. No môžete použiť aj obyčajný olivový.

pomaranc-esencialne-oleje-klby

Zlepšite si kognitívne schopnosti pomocou… pomaranču!

Kognitívne schopnosti alebo inak poznávacie schopnosti. Pod týmto pojmom rozumieme súbor funkcií, vďaka ktorým poznávame okolitý svet, prostredníctvom ktorých vieme posudzovať, odôvodňovať, pamätať si a vyjadrovať sa. Taktiež ich môžeme definovať ako mozgové aktivity, ktoré vedia spracovať informácie prichádzajúce z vonkajšieho prostredia do mozgu. Sú zodpovedné za všetko, čo vieme.

Štúdia uverejnená v časopise Psychogeriatrics hodnotila účinky zmesy esenciálnych olejov ktorá pozostávala z pomarančového esenciálneho oleja, rozmarínu, citrónu a levanduľe a bola testovaná na 28 senioroch (ktorých väčšina trpela Alzhaimerovou chorobou). Vedci prišli k záveru, že táto zmes mala pozitívne učinky na zlepšenie ich orientácie čiže kognitívnych schopností.

Ak sa teda niekedy cítite “stratený” skúste difúzovať túto zmes 🙂

Esenciálne oleje potrebné na prípravu zmesy

Tip do difuzéra na kľudný spánok → 3 kvapky pomarančového esenciálneho oleja spolu s 3 kvapkami levanduľového esenciálneho oleja.

Pomarančový olej a jeho ďaľšie využitie

Pomarančový olej je možné používať interne (najčastejšie použitie do vody, limonád, varenie), externe (zriedene s nosným olejom na pokožku), inhalácia (do aróma difuzéra)

 • Pomaranč na pleť – Je vhodný pre mastný typ pleti, pretože podporuje a pomáha regulovať tvorbu kožného mazu. Má protizápalové účinky a pomáha uľaviť od bolesti.
 • Proti škodlivým mikróbom v domácnosti – Je skvelým pomocníkom do čistiacich prostriedkov (na podlahu, povrchy, umývadlo…) – pridajme pár kvapiek (stačia 2-3) pomarančového oleja do obľúbeného čistiaceho prostriedku.
 • Zlepšenie nálady v zimnom období – Kombinujme s levanduľou v pochmúrnom, melancholickom jesennom a zimnom období, keď nám chýba slnečný svit a teplo.
pomaranc-esencialne-oleje-d-limonen

Zaujímavosť…

Už ste počuli o D-limonénePráve ten je jednou z hlavných zložiek citrusov. Nachádza sa v ich šupke. Pomarančový esenciálny olej je vďaka vysokému obsahu D-limonénu jedným z najvšestrannejších a cenovo dostupných olejov z našej ponuky.

Čo vieme o D-limonéne?

 • Pre ľudí nepredstavuje žiadne riziko (mutagénne, karcinogénne…)
 • Používa sa pri pálení záhy.
 • Má potvrdené chemopreventívne účinky (dokáže spomaliť či predísť rakovine).
 • Podporuje imunitu – protizápalová funkcia.
 • Predlžuje životnosť hotových jedál, pretože zabíja huby a patogény.
 • Podporuje zdravý spánok.

Pomarančovým esenciálnym olejom nikdy neurobíte krok vedľa. Voňavý, zdravý, veselý… „ako ten pomaranč” môžeš byť aj Ty! 🙂🍊

Kde kúpiť pomarančový olej

close
Organické esenciálne oleje | PURA product

5% zľavový kód na prvý nákup

PRIHLÁS SA NA ODBER PURA NEWSLETTERA A AKO POĎAKOVANIE TI ZAŠLEME 5% ZĽAVU NA PRVÝ NÁKUP!

Nespamujeme! Pre viac info si prečítaj naše Zásady ochrany osobných údajov