Kvalitné esenciálne oleje nie sú samozrejmosťou
Kúpiť esenciálne oleje je jednoduché. Už zložitejšie je ale zakúpiť naozaj kvalitné esenciálne oleje so želanými účinkami. Známe sú mnohé prípady predajcov, ktorí sa neštítia esenciálne oleje riediť a tým znižovať s výrobnými nákladmi aj kvalitu oleja. Nič netušiaci zákazník tak prichádza o mnohé pozitívne vlastnosti zakúpeného oleja.
Aj v prípade predajcov s naozaj čistými esenciálnymi olejmi je kvalita výrobkov často odlišná. Niektoré značky ponúkajú esenciálne oleje za nízku cenu, iné zase predávajú oleje so skvelo znejúcimi marketingovými označeniami, ktoré sami vytvorili, nie sú však kontrolované nezávislými certifikačnými spoločnosťami.
Nižšie sme pre vás pripravili 5 spôsobov, ako identifikovať kvalitné esenciálne oleje a zároveň nenaletieť predajcom s pochybnými praktikami.
Chemická analýza 🧪
Vďaka GC (plynovej chromatografii - separácii plynných a nízkovriacich kvapalných zmesí) a MS (hmotnostnej spektrometrii - objasnení chemickej štruktúry molekúl pre chemické zlúčeniny) je možné presne určiť chemické zloženie esenciálneho oleja. Predajca by mal poskytovať informácie o množstve jednotlivých zlúčenín zastúpených v predávanom esenciálnom oleji podľa aktuálnej šarže výrobku. Takýmto spôsobom vie zákazníkovi dokázať, že dochádza k pravidelnému testovaniu oleja, a teda kontrole jeho kvality. Na základe chemického zloženia výrobku si vie zákazník porovnať daný olej so štandardným zložením odporúčaným nezávislými inštitúciami, a teda overiť, či predajca naozaj ponúka kvalitné esenciálne oleje.
Certifikované kvalitné esenciálne oleje🏅
Ako pri iných výrobkoch aj pri esenciálnych olejoch rozoznávame rôzne typy certifikátov. Organická certifikácia znamená, že v produkte sa nenachádzajú žiadne pesticídy. Food grade kvalita zase hovorí o možnosti užívať olej vnútorne. Je ale dôležité rozoznávať medzi všeobecne zaužívanými certifikátmi, ktorých kontrola je vykonávaná nezávislými certifikačnými spoločnosťami a marketingovými tvrdeniami niektorých predajcov, ktorí si vytvorili vlastné štandardy kvality a sami si ich aj certifikujú.
Kvalitné esenciálne oleje a ich cena 💰
Cena esenciálneho oleja sa odvíja od množstva rastlín potrebných na jeho produkciu. Preto sa ceny jednotlivých olejov často výrazne líšia. Napríklad na jednu kvapku čistého esenciálneho olej z ruže sa spotrebuje oveľa viac rastlín ako na kvapku pomarančového oleja. Predajcovia, ktorých ceny za jednotlivé oleje s rôznou náročnosťou extrakcie sa príliš nelíšia, pravdepodobne neponúkajú úplne čisté, a teda ani kvalitné esenciálne oleje. Takisto príliš nízka cena je podozrivá, keďže náklady na výrobu kvalitného oleja sa oklamať nedajú. To ale neznamená, že priamo úmerne s cenou oleja rastie aj jeho kvalita. Existujú predajcovia, ktorých marketing je postavený práve na vysokej cene vzbudzujúcej exkluzivitu. Preto je dôležité nájsť predajcu s primeranými cenami, ktoré nie sú ani príliš nízke ani vysoké.
Botanický názov 📚
Všeobecne sa odporúča nakupovať esenciálne oleje u predajcov, ktorí poskytujú veľké množstvo informácií o ponúkaných olejoch. Dôležitou súčasťou týchto zdrojov je botanický názov rastliny, z ktorej bol esenciálny olej vyprodukovaný. Botanický názov umožňuje presne zistiť druh, odrodu a chemotyp rastliny.
Časť rastliny 🌿
Esenciálne oleje sa produkujú z rôznych časti rastlín. Vhodné na spracovanie môžu byť napríklad kvety, listy, stonky alebo korene. Často ale olej získaný z dvoch rozdielnych častí rastliny má aj rozdielne vlastnosti a kvality. Keď sa povie škoricový olej, asi všetci si predstavíme olej získaný z kôry škorice. Poznámesto však aj olej z listov škorice, ktorého vôňa sa na olej z kôry škorice takmer vôbec nepodobá.
Aj keď sa môže zdať, že nájsť naozaj kvalitné esenciálne oleje nie je jednoduché, ako sa hovorí, kto hľadá, nájde. :)