fbpx
Darček ku každej objednávke 🎁
Poštovné zdarma nad 50€ 🚚

Aromaterapia a zvieratá – ako bezpečne používať esenciálne oleje

Esenciálne oleje sa stali veľmi populárnou súčasťou prírodného liečenia u ľudí, avšak metódy použitia aromaterapie u našich domácich miláčikov sa od tých ľudských často líšia. Aj keď je aromaterapia u zvierat mimoriadne účinná, niektoré esenciálne oleje môžu spôsobiť viac škody ako úžitku, ak ich používame bez znalostí. Je dôležité poznať, ktoré esenciálne oleje sú vhodné pre ktoré zviera, a tak využiť potenciál esenciálnych olejov naplno. Pripravili sme pre vás stručný článok o aplikácii aromaterapie u zvierat spolu s vhodnými olejmi pre psy a mačky. S týmito informáciami sa budete oveľa ľahšie orientovať vo svete zvieracej aromaterapie 🙂

Pri výbere esenciálneho oleja pre zvieratá by ste mali dbať na jeho kvalitu a siahnuť po overenom kvalitnom organickom esenciálnom oleji. Dôvodov je niekoľko. Tým hlavným – mnoho olejov dostupných na trhu sa extrahuje nešetrnými chemickými procesmi z rastlín, dopestovaných pomocou hnojív a pesticídov. Konečný výrobok môže často obsahovať značné množstvo chemických zlúčenín, ako napr. benzylalkoholy či fenoly, ktoré v konečnom dôsledku zaťažujú organizmus zvieraťa (či človeka).

Na začiatok si treba uvedomiť, že psy a mačky majú oveľa citlivejší čuch ako ľudia. Navyše zvieratá – najmä psy – majú veľmi rozdielne veľkosti, takže použitie esenciálneho oleja alebo zmesi by sa malo líšiť od váhy daného plemena. V prípade domácich miláčikov by sa mali všetky organické esenciálne oleje používať rovnako opatrne ako pri podávaní farmaceutických liečiv.

Reakcie na chemické zlúčeniny u človeka a zvieraťa sú odlišné, a dokonca aj rôzne druhy zvierat majú rôzne úrovne citlivosti a tolerancie na jednotlivé druhy esenciálnych olejov. Zvieratá majú jedinečnú fyziológiu a nevedia metabolizovať väčšinu esenciálnych tak dobre ako ľudia. Z tohto dôvodu môže použitie esenciálnych olejov v prípade domácich miláčikov spôsobiť zdravotné ťažkosti.

Dva základné princípy aplikácie aromaterapie u zvierat
 • Pri liečbe rovnakých symptómov u zvierat a ľudí sa môže výber a dávkovanie esenciálnych olejov líšiť.
 • Pri používaní esenciálnych olejoch u zvierat vždy aplikujeme malé množstvo a postupne zvyšujeme podľa potreby.

Metódy použitia esenciálnych olejov na zvieratách

Pri rôznych zvieratách je možné použiť rôzne aplikačné metódy a techniky. Každá metóda má svoje výhody a je vhodná na rôzne účely.

Spreje na vodnej báze (rozprašovače)

Zmes esenciálnych olejov vo vode sa aplikuje postrekom na pokožku zvieraťa. Tieto spreje je taktiež možné použiť na peliešky, počas cestovania či ako všestranný osviežovač vzduchu s aromaterapeutickými účinkami. Spreje sa najčastejšie skladajú zo zmesi esenciálnych olejov a vody (odporúčame tieto zmesi pripravovať v menších množstvách, aby sa predišlo skazeniu, keďže sa nepridávajú dodatočné konzervanty. Vždy pred použitím dobre pretrepať.) alebo z čistého bylinného hydrolátu.

Oleje

Oleje sa používajú najčastejšie na kožu, srsť, labky alebo u koňov na kopytá. Esenciálne oleje sú pridané do týchto nosných olejov (napr. mandľový olej, kokosový olej, olivový olej…) Niektoré oleje, ako napríklad nimbový olej alebo tamanu olej, majú vynikajúce vlastnosti a je možné ich použiť bez potreby prímesi esenciálnych olejov.

Balzamy a masti

Balzamy a masti sú používané na konkrétne oblasti pokožky, najmä na aplikáciu na labky. Vyrábajú sa z nosných olejov zmiešaných s hustejšími prírodnými látkami, ako je včelí vosk alebo bambucké maslo.


Aromaterapia a psy

aromaterapia-a-zvierata-psici

Hovorí sa, že pes je najlepším priateľom človeka – nesúdi nás, miluje nás takých, akí sme, je vždy pri nás keď ho potrebujeme, pripravený nás utešiť, keď sme smutní alebo nešťastní. Vždy sa z nás teší keď nás vidí. Psy povzbudzujú ľudí k cvičeniu – už len tým, že zoberieme do rúk vodítko a užívame si prechádzky na čerstvom vzduchu. Sú dôležitou súčasťou rodiny a na oplátku nežiadajú veľa – iba teplé miesto na spanie, dobré jedlo, vodu, pár slov chvály a nekonečne veľa pohladení a lásky. Ak im k tomuto všetkému doprajete psiu masáž, ocitnú sa v psiom nebi.

Pretože psy majú vyvinutejšie čuchové zmysly, nikdy neaplikujeme esenciálne oleje priamo na ňufák alebo v jeho bezprostrednej blízkosti. Esenciálne oleje pred aplikáciou vždy riedime s nosnými olejmi, zmesiach olejov a masiel či vo vodnom základe. Nikdy na zvieratá neaplikujeme neriedené esenciálne oleje.

Esenciálne oleje proti všiam a blchám

Zmes proti kliešťom

Postup | Do 200ml fľašky s rozprašovačom pridáme

S takto vytvorenou zmesou postriekame psíka pred každou vychádzkou (samozrejme môžete aplikovať aj na seba 🙂). V prípade dlhšieho pobytu v prírode je vhodné postrek opakovať. Po návrate z prírody treba psíka vždy skontrolovať. Možno sa vám podarí nájsť zablúdené kliešte, ktoré hľadajú neošetrené miesto na srsti psa, zvyčajne sa ale nestihnú prisať.

aromaterapia-a-zvierata-klieste
Aplikácia pripraveného roztoku počas vychádzky

Variant 2 | túto zmes je možné pripraviť do 10 ml prázdnej fľašky od esenciálneho oleja v mandľovom základe. Pred pobytom v prírode si kvapnite pár kvapiek do dlaní a votrite do srsti psa. Okrem odpudzovania klieštov sa vám váš miláčik poďakuje za krásnu lesklú srsť.

Poranenia a odreniny

Esenciálne oleje na upokojenie psa


Esenciálne oleje a mačky

aromaterapia-a-zvierata-macky

Výber vhodného esenciálneho oleja je dôležitý, pretože mačkám chýbajú určité enzýmy, ktoré zabezpečujú schopnosť správne metabolizovať rôzne chemické zlúčeniny v esenciálnych olejoch, najmä fenoly. Tieto fenolové zlúčeniny sa prirodzene vyskytujú v niektorých rastlinách a v esenciálnych olejoch sú vysoko koncentrované. Pečeň je u mačiek najčastejšie orgán, ktorý je ovplyvňovaný esenciálnymi olejmi.

Určité esenciálne oleje sa považujú za všeobecne bezpečné a odporúčajú sa napríklad pri liečení ušných roztočov, problémov s hornými dýchacími cestami alebo na zmiernenie stresu.

Všeobecne bezpečné esenciálne oleje pre mačky

Riešenie častých zdravotných problémov mačiek aromaterapiou

Ušné roztoče

1 kvapka nechtíkového esenciálneho oleja na vatovú guličku.

Nikdy neaplikujeme esenciálne oleje priamo do zvukovodu!

Abscesy u mačiek

Slamienkový esenciálny olej rozriedený v nosnom rastlinnom oleji.

Potierame postihnuté miesto niekoľko krát denne.

Spálené labky od slnka na horúcom betóne

Levanduľový olej rozriedený v kokosovom oleji. Labky potierame ihneď ako je možné, aby sa jemná koža mohla čo najrýchlejšie zregenerovať.

Psychogénna alopécia u mačiek

Tento stav spôsobuje nadmerná starostlivosť mačky o srsť. Srsť mačky sa zvyčajne prerieďuje od chrbta k bruchu. Nutkavé správanie pri čistení je väčšinou spôsobené stresom; preto je dôležité určiť spúšťače stresu a minimalizovať ich. Malo by sa vytvoriť pokojné prostredie a energia mačky by sa mala presmerovať na iné činnosti, ako je hra.

Difúzujte v priestoroch rozmarínový esenciálny olej. Postriekajte peliešok alebo doprajte svojej mačke upokojujúcu masáž či hru s kvapkou rozmarínového oleja na vašich dlaniach.

 

Esenciálne oleje do difuzéra v domácnosti s mačkou

Čistý vzduch

 • 70ml voda
 • 1 kvapka eukalyptového esenciálneho oleja
 • 1 kvapka rozmarínového esenciálneho oleja
 • 2 kvapky mätového esenciálneho oleja

Pohodička

 • 70ml vody
 • 2 kvapky cédrového dreva
 • 2 kvapky myrhového esenciálneho oleja

Zbohom, stres!

 • 70ml vody
 • 1 kvapka jasmínového esenciálneho oleja
 • 3 kvapky levanduľového esenciálneho oleja

Svieži domov

 • 70 ml vody
 • 2 kvapky rozmarínového esenciálneho oleja
 • 2 kvapky levanduľového esenciálneho oleja

alebo

 • 2 kvapky mätového esenciálneho oleja
 • 2 kvapky levanduľového esenciálneho oleja

 

aromaterapia-a-zvierata-macky-difuzer

Veríme, že toto zhrnutie bude nápomocné vám a vaším domácim miláčikom. Majte na pamäti, že menej je niekedy viac – čo platí dvojnásobne pri aromaterapii u zvierat 🙂


Výber esenciálnych olejov vhodných pre psov aj mačky