Ako používať esenciálne oleje

Ako používať esenciálne oleje

Esenciálne oleje sú vysoko koncentrované výťažky z rastlín. Pre svoju jedinečnú vôňu sa esenciálne oleje najčastejšie aplikujú inhaláciou. Ich terapeutické vlastnosti sú ale často posilnené pri vnútornom použití a aplikácii priamo na pokožku.

Pred akýmkoľvek použitím je dôležité si dôkladne naštudovať, pri akých symptómoch je daný olej účinný, či má nejaké kontraindikácie a takisto či je možné ho používať vnútorne alebo priamo na pokožku.

Mnoho esenciálnych olejov je účinných proti baktériám, vírusom a plesniam, čo ich robí dôležitou súčasťou domácej lekárničky. Známe je ich využitie pri bolestiach hlavy, problémoch so spánkom a kožou, ale aj pri chrípke a problémoch s trávením.

V ďalšej časti tohto článku sme pre vás zhrnuli spôsoby, ako bezpečne a účinne používať esenciálne oleje.

Spôsoby použitia

Malý rozmer molekúl esenciálnych olejov umožňuje telu ich rýchle vstrebanie. Existujú tri základné metódy použitia esenciálnych olejov – inhalácia, vnútorné a vonkajšie použitie.

Ako aplikovať esenciálne oleje priamo na pokožku

Pri vonkajšom použití na pokožku sa esenciálny olej vo väčšine prípadov najskôr zriedi s nosným rastlinným olejom a následne nanesie na telo. Obľúbeným spôsobom je vytvorenie takejto zmesi do fľaše s pipetou alebo rollon-u pre jednoduchšiu aplikáciu. Následne sa olej nanáša na oblasti postihnuté bolesťou alebo stuhnutím. Takto zriedený olej sa dá aj jemne vmasírovať na spánky, zápästia, pod nos alebo na stred čela. Esenciálne oleje sú veľmi obľúbené pri rôznych typoch relaxačných a liečivých masáži.

 

Pred vonkajším použitím odporúčame vykonať test na alergiu

Zrieďte éterický olej v nosnom oleji v dvojnásobnej koncentrácii, akú plánujete použiť. Zmes votrite do malej časti pokožky na vnútornej strane predlaktia. Ak do 24 až 48 hodín nedôjde k alergickej reakcii, malo by byť použitie daného olej pre vás bezpečné. Dávajte však pozor, niektorí ľudia hlásia vznik alergie na éterické oleje až po ich mnohonásobnom použití. Ak sa objaví nová alergická reakcia, mali by ste tento olej okamžite prestať používať a vyhnúť sa aj jeho inhalácii.

 

Kúpeľ s esenciálnymi olejmi

Mnohé esenciálne oleje sa pre svoje vlastnosti pridávajú do šampónov, kondicionérov a sprchových gélov. V takomto prípade stačí pridať pár kvapiek oleja priamo do fľaše a obohatiť daný prípravok o účinky proti vypadávaniu vlasov alebo suchej pokožke.

Pred použitím olejov do kúpeľa je dôležité ich najskôr rozriediť s nosným olejom, medom či sprchovým gélom a až následne pridať do vody.

Inhalácia pomocou difúzera

Jeden z najobľúbenejších spôsobov použitia esenciálnych olejov je difúzovanie, pri ktorom dochádza k rozptylu oleja do vzduchu pomocou difúzera a následnému absorbovaniu oleja do ľudského organizmu, a to najmä inhaláciou.

Priama inhalácia

Jednoznačne najjednoduchší spôsob použitia esenciálnych olejov. Stačí otvoriť fľašu s esenciálnym olejom a hlbokými nádychmi ho vdychovať. Pri väčšine olejov treba dávať pozor, aby neprišlo k priamemu stretu s pokožkou.

Vnútorné použitie

Vnútorné použitie esenciálnych olejov nie je ničím novým, veľmi obľúbené sú tieto oleje napríklad v potravinárskom priemysle. Esenciálne oleje sa môžu pridať do nápoja, použiť na dochucovanie jedál, užívajú sa v kapsulách alebo sa aplikujú priamo pod jazyk.

Nie všetky oleje sú však vhodné na vnútorné použitie, treba si preto pred použitím dôkladne naštudovať, ktorý olej sa dá užívať aj vnútorne a uprednostniť kvalitný organický esenciálny olej.

Na čo si dávať pozor

Esenciálne oleje je treba užívať starostlivo až po dôkladnom preštudovaní vhodného použitia daného oleja. Pred použitím sa odporúča konzultácia s certifikovaným aromaterapeutom. Špeciálny pozor je nutné dávať pri deťoch, starších ľuďoch a ženách v tehotenstve.

Použitie podľa symptómov

Jednotlivé esenciálne oleje majú rôzne účinky. Pre jednoduchší výber vhodného oleja sme pre vás pripravili stránku s použitím esenciálnych olejov podľa účinkov.

 

Späť na blog