PMS | Bolestivá menštruácia | Príznaky a terapia esenciálnymi olejmi

PMS | Bolestivá menštruácia | Príznaky a terapia esenciálnymi olejmi

Predmenštruačný syndróm (PMS)

Predmenštruačný syndróm (PMS) a jeho príznaky pozná snáď každá žena. Príčina PMS však zatiaľ nie je presne známa. Mnoho vedcov sa domnieva, že syndróm má súvis so zmenou hladiny pohlavných hormónov. Avšak, keď sa tento stav u žien prejaví, jeho následky často krát pocíti aj okolie. Dokáže ovplyvňovať emócie či spôsobiť fyzické trápenie.

Ak teda žena, v čase luteálnej fázy, čiže vo fáze, kedy sa predmenštruačný syndróm objavuje, hodí tanier od zlosti, je možné, že za to môže práve zmena pohlavných hormónov v jej tele. Úroveň estrogénu a progesterónu sa zvýši a to vedie k príznakom vo forme zmeny nálady, úzkosti či podráždenosti.

No PMS dokáže ovplyvniť aj fyzické zdravie v podobe bolesti hlavy, citlivosti prsníkov alebo tiež pridať kilá na váhe či pár vyrážok na tvári. Tieto stavy sú pri syndróme najčastejšie a postihujú 90 % menštruujúcich žien. Uvedomenie si tohto syndrómu a pravidelné pozorovanie správania pred menštruáciou môže často krát pomôcť ženám pochopiť príznaky PMS, a teda prestať zaňho viniť psychologický aspekt. S príchodom menštruácie zvyčajne príznaky ustúpia, no stáva sa, že pretrvávajú aj tri dni po jej začatí.

Niekedy však nastáva aj ticho pred búrkou, čiže obdobie bez príznakov PMS. V tom horšom prípade zase udrie búrka zvaná predmenštruačná dysforická porucha (PMDD). Ide o podobný stav, ktorý sa prejavuje v rovnakom čase ako PMS, no PMDD spôsobuje závažnejšie príznaky, ktoré dokonca spôsobujú ťažkú depresiu, trvalú podráždenosť, neschopnosť sa ovládať, či náhle prejedanie sa.

Je dôležité si uvedomiť, že každá žena je špecifická a predmenštruačné syndrómy prežíva svojim vlastným a jedinečným spôsobom. Je preto správne dbať aj na dostatočný prísun vitamínov, ktoré sú v tomto období obzvlášť potrebné pre ženské telo. Ide o vitamíny ako B6, E, Magnézium a Kalcium. Vyhýbanie sa cukru, alkoholu, červenému mäsu a sójovým produktom dokáže tiež minimalizovať predmenštruačné príznaky. Naopak, užívanie čerstvej stravy v podobe špenátu, či inej listovej zeleniny, je pre telo viac než len prospešné. Netreba však zabúdať ani na pohyb v prírode, či inú športovú aktivitu.

 

PMS a aromaterapia

Pri predmenštruačnom syndróme nám vie napomôcť aj aromaterapia a éterické oleje (esenciálne oleje). Aromaterapia esenciálnými olejmi umožňuje mnohým ženám prežiť tieto dni čiastočne normálne a upokojiť telo a myseľ. Pri PMS siahame po olejoch určených na jednotlivé príznaky tohto syndrómu, keďže každá žena má iné prejavy a prežíva PMS po svojom. Aromaterapeut vie vytvoriť plán šitý na mieru, ktorý zahŕňa presné dávkovanie esenciálnych olejov a ich použitie nanesením priamo na pokožku alebo využiť aróma difuzér na aromaterapiu formou inhalácie. Zvlášť účinné sú esenciálne oleje s vysokým obsahom linaloolu a linalylu, ako sú napríklad šalviový alebo levanduľový esenciálny olej.

.

Esenciálne oleje a ich účinky pri PMS a bolestivej menštruácii

Nahnevanosť/agresivita

Ženské hormóny vedia ovplyvniť náladu do takej miery, kedy nahnevanosť môže vyvrcholiť až do agresivity. Na takéto stavy je dobré použiť bergamot olej. Štúdia z roku 2011, publikovaná vo výskume fytoterapie ukazujú, že práve esenciálny olej z bergamotu dokáže pomôcť zmierniť úzkosť a stres na biochemickej úrovni. Ďalším pomocníkom, ktorý reguluje rovnováhu hladiny hormónov je šalvia lekárska. Šalviový olej stimuluje nervové impulzy, pomáha pri nadúvaní, menštruačných kŕčoch a výkyvoch nálady.

Uplakanosť/depresia

Je známe, že ženy sú pred menštruáciou a počas nej mnohokrát precitlivené. Cítia sa bezmocne a smutne. Gerániový olej dokáže pár kvapkami vyvolať pocity šťastia, aj do tohto uplakaného obdobia. Navodzuje pocit pohody a relaxu. Geránium pomáha tiež uvoľniť boľavé telo a čo je hlavné, má antidepresívne účinky. Grepový olej svojimi upokojujúce účinkami navyše zbavuje chuti na jedlo, takže depresia zo zjedených čokolád počas PMS nehrozí.

Pri menštruačných kŕčoch je najpoužívanejší šalviový a levanduľový esenciálny olej. Príjemnou masážou na podbrušku, krížoch a akupunktúrnych bodoch na vnútornej stane chodidiel medzi členkom a pätou vieme efektívne uľaviť od bolesti.

Apatia/únava

Aj takto môže vyzerať stav pred a počas menštruácie. Akákoľvek chuť niečo robiť sa vytratí a nastúpi únava. Výbornou alternatívou proti takémuto stavu je mätový olej. Posilňuje nervový systém a zlepšuje náladu, čím nám pomáha prekonať aj apatiu. Taktiež očisťuje myseľ. Pridajme k tomu ešte povznášajúci citrónový olej, ktorý zvýši koncentráciu a únava nebude mať šancu.

Nadúvanie/fyzické ťažkosti

Počas PMS sú ženy schopné dokopy zmiešať tie najdivnejšie kombinácie jedla. Nečudo, že nejednu potom trápi nadúvanie, či bolesť brucha. Borievkový olej podporuje trávenie a tak efektívne vplýva aj proti nafukovaniu. Dokonca disponuje detoxikačnými účinkami. Rozmarínový olej je tiež výbornou voľbou na podporu a reguláciu menštruácie. Neutralizuje mikróby a zvyšuje vstrebávanie v črevách.

Späť na blog