Život s organicky čistými esenciálnymi olejmi je nielen voňavý ale aj zdravší. Pre efektívne a bezpečné používanie – aplikovanie a dosiahnutie požadovaných účinkov esenciálnych olejov však musíme dodržiavať isté pravidlá a zásady. V tomto článku vám prezradíme ako na to a tiež na čo si dať pozor!
Začnime však bodom o kvalite esenciálnach olejov. Pri akomkoľvek spôsobe použitia esenciálneho oleja si treba uvedomiť, že vstupuje do nášho organizmu (ktorý ovplyvňuje) – vnútorným, vonkajším alebo difuzným spôsobom. Preto by sme sa mali zamerať najskôr na kvalitu, vďaka ktorej sa uistíme, že nášmu telu poskytneme a doprajeme to najlepšie, najšetrnejšie a najzdravšie.
Kvalita esenciálnych olejov
O tom, ako rozpoznať kvalitné esenciálne oleje sme vám písali v minuloročnom článku: 5 spôsobov ako rozpoznať kvalitné esenciálne oleje.
Naša značka už podľa názvu evokuje čistotu. (slovo “pura” znamená v španielskom jazyku “čistá“.) Máme na mysli najmä čistotu prírody. Nech si vyberiete ktorýkoľvek z esenciálnych olejov našej ponuky, garantujeme vám najvyššiu kvalitu a starostlivý prístup. U nás nájdete len certifikované esenciálne oleje organickej kvality (v produkte sa nenachádzajú žiadne pesticídy či iné „prímesy”).

Prečo je dôležité riediť esenciálne oleje
(Riediť, či neriediť? To je otázka!)
Na túto otázku máme jednoduchú odpoveď, riediť! A to platí pri všetkých spôsoboch použitia. Neriedené esenciálne oleje nenanášajte ani priamo na pokožku, nie je to bezpečné! (Sú iba dva esenciálne oleje, ktoré sa považujú za bezpečné pri krátkodobom lokálnom používaní bez riedenia. O tých sa dočítate nižšie v článku.) Dôvodom je silná koncentrácia esenciálneho oleja. Ak chceme účinky esenciálnych olejov využiť naplno a účinne, musíme ich riediť.
Aké sú dôsledky neriedenia esenciálnych olejov
Riedenie esenciálnych olejov v nosnom oleji
Nosný olej je mastný extrakt vyrobený z orechov alebo semien rastlín. Možno sa vám to bude zdať nemožné, no je pravda, že práve vďaka riedeniu sa esenciálny olej môže stať účinnejším. Obľúbené nosné oleje sú olivový, kokosový, mandľový, jojobový, marhuľový, avokádový, pupalkový…či maslá ako bambucké maslo (shea butter) alebo maslo murumuru.
Ako & koľko
Nanášanie (zriedených) éterických olejov priamo na pokožku je hneď po inhalácii druhým najčastejším spôsobom využívania liečivých vlastností olejov. Odporúčané sú nasledujúce koncentrácie, ktoré uvádzame v praktickej tabuľke. Berte však na vedomie, že nie všetky esenciálne oleje sú vhodné pre deti, či pri rôznych zdravotných ťažkostiach. Pred tým, ako sa rozhodnete svoj esenciálny olej riediť a používať, vždy si u daného druhu naštudujte, či je vhodný pri použití pri deťoch alebo či nemá kontraindikácie pre váš zdravotný stav.
Predtým, ako nanesiete väčšiu koncentráciu esenciálneho oleja ako je 1% (pri akútnych stavoch a bolestiach) alebo budete skúšať nový druh oleja či zmesi, vykonajte TEST znášanlivosti. Na chrbát ruky kvapnite esenciálny olej s koncentráciou 1% (zvyšok obsahuje nosný olej). Ak sa do 10 minút neobjaví žiadny náznak alergickej reakcie či nepocítite nežiadúci účinok, následne môžete postupne koncentráciu esenciálneho oleja zvyšovať.
Na aké miesta nanášať esenciálne oleje
Deti | nožičky |
podpazušie | |
celotelová masáž | |
Dospelí | oblasť hlavy – spánky (účinok sa dostaví skôr), krk a trapézy |
oblasť trupu – hruď, brucho, chrbát | |
ramená, ruky – zápästie (účinok sa dostaví skôr), dlane, prsty | |
nohy – chodidlá |
Kedy a aký esenciálny olej riediť nemusíme?
Esenciálne oleje aplikujeme len lokálne na postihnuté miesto a to len pri:
- Čajovníkový esenciálny olej (Melaleuca alternifolia) – uštipnutie hmyzom, akné, malé poranenia a odreniny, dezinfekcia a zmiernenie svrbenia
- Levanduľa lekárska (Lavandula angustifolia)- stíšenie podráždenia pokožky, popálenie menšieho rozsahu, akné, malé poranenia a odreniny

Riedenie esenciálnych olejov do kúpeľa
Esenciálne oleje vo vode rozpustné nie sú, a preto aj tu musíme použiť vhodný nosič. Pri používaní esenciálnych olejov do kúpeľa myslite na to, že riedenie oleja je veľmi dôležité, ako sme si spomenuli vyššie v článku.
V čom riediť esenciálne oleje do kúpeľa
Kvapky esenciálneho oleja pridajte do penivých prostriedkov na kúpanie (šampón, pena do kúpeľa, sprchový gél), medu, nosných olejov (ľahké oleje – mandľový, jojobový, broskyňový…).
Odporúčané množstvo | 5 – 20 kvapiek esenciálneho oleja / 1 PL penivého prostriedku. Dôsledne rozmiešajte a rozptýľte do vane napustenej vodou.
Upozornenie (týka sa detí, tehotných žien a ľudí s vysokým krvným tlakom) do kúpeľa neprídavame nasledovné esenciálne oleje: škorica, rozmarín a eukalyptus.
Ako bezpečne vnútorne?
Esenciálny olej môžeme tiež prijať vo forme rastlinnej kapsuly po konzultácii s aromaterapeutom (aj tu olej rieďte!), alebo pridajte kvapku esenciálneho oleja do medu, či rastlinného oleja. Nech sa rozhodnete pre ktorýkoľvek spôsob, jedno je isté – esenciálny olej vždy rieďte!
Upozornenie ➞ Oregánový esenciálny olej nesmieme v žiadnom prípade použiť orálne – vnútorne, ak je neriedený, alebo nedostatočne riedený! Jedna sa o skutočne veľmi silnú a intenzívnu koncentráciu rastliny, a tak by mohol popáliť pery, sliznicu a ústnu dutinu. Oregáno dokonca môže tiež poleptať ústa, hrdlo a pažerák. Pri nesprávnom použití (väčšinou sa jedná o zlé množstvo a nezriedenie) môže zbytočne dôjsť ku komplikácii a zdravotným problémom, ktoré negatívne ovplyvnia našu cestu aromaterapiou.
Vnútorné užívanie esenciálnych olejov nie je vhodné pre tehotné a dojčiace ženy. Odporúčaná denná dávka esenciálneho oleja užitého vnútorne je maximálne 1-3 kvapky (záleží na konkrétnom druhu esenciálneho oleja a správnom riedení). Verte v silu prírody. Už len v jednej kvapke je obsiahnuté veľa. Nezabúdajte: „Veľa dobrého škodí.” A je to pravda aj v prípade esenciálnych olejov. Jediná kvapka dokáže byť mimoriadne liečivá a veľmi efektívna, nepreháňajte to. S jednou kvapkou toho dosiahnete viac, ako s väčším množstvom. Vždy sa poraďte s aromaterapeutom.
Vedeli ste, že…?

O skutočne vysokej koncentrácii účinných zložiek v esenciálnom oleji vás môže presvedčiť aj množstvo plodu/rastliny, ktoré je potrebné na výrobu čistého organického esenciálneho oleja.
Napríklad pri výrobe 10 mililitrovej (1 fľaštičky) tekutiny esenciálneho oleja sa spotrebuje približne 30 ks citrónov a na 1 kg levanduľového esenciálneho oleja je potrebných až 250 kg čerstvej rastliny.
Voňavé tipy
Na to, aby ste si mohli esenciálne oleje zamilovať tak ako my, vyťažiť z nich, čo najviac a dosiahnuť ich mimoriadne účinky, je dôležité dbať na bezpečnosť a dodržiavanie istých pravidiel. Dajte prírode šancu, verte v jej silu, v jej účinky. Tento článok vám poskytol potrebné informácie pre bezpečné používanie a tiež úživanie esenciálnych olej. Teraz ste na radi vy!