Ako riedi┼ą esenci├ílne oleje | Pre─Źo je to d├┤le┼żit├ę?

Ako riedi┼ą esenci├ílne oleje | Pre─Źo je to d├┤le┼żit├ę?

| Kvalita esenciálnych olejov
| Pre─Źo je d├┤le┼żit├ę riedi┼ą esenci├ílne oleje
| Kedy a ak├Ż esenci├ílny olej riedi┼ą nemus├şme?
| Riedenie esenci├ílnych olejov do k├║pe─ża
| Ako bezpe─Źne vn├║torne?
| Vo┼łav├ę tipy

┼Żivot s ─Źist├Żmi esenci├ílnymi olejmi je nielen vo┼łav├Ż ale aj zdrav┼í├ş. Pre efekt├şvne a bezpe─Źn├ę pou┼ż├şvanie - aplikovanie a dosiahnutie po┼żadovan├Żch ├║─Źinkov esenci├ílnych olejov v┼íak mus├şme dodr┼żiava┼ą ist├ę pravidl├í a z├ísady. V tomto ─Źl├ínku v├ím prezrad├şme ako na to a tie┼ż na ─Źo si da┼ą pozor!

Za─Źnime v┼íak bodom o kvalite esenci├ílnach olejov. Pri akomko─żvek sp├┤sobe pou┼żitia esenci├ílneho oleja si treba uvedomi┼ą, ┼że vstupuje do n├í┼ího organizmu (ktor├Ż ovplyv┼łuje) - vn├║torn├Żm, vonkaj┼í├şm alebo difuzn├Żm sp├┤sobom. Preto by sme sa mali zamera┼ą najsk├┤r na kvalitu, v─Ćaka ktorej sa uist├şme, ┼że n├í┼ímu telu poskytneme a doprajeme to najlep┼íie, naj┼íetrnej┼íie a najzdrav┼íie.

Kvalita esenciálnych olejov

O tom, ako rozpozna┼ą kvalitn├ę esenci├ílne oleje sme v├ím p├şsali v minuloro─Źnom ─Źl├ínku: 5 sp├┤sobov ako rozpozna┼ą kvalitn├ę esenci├ílne oleje.

Na┼ía zna─Źka u┼ż pod─ża n├ízvu evokuje ─Źistotu. (slovo "pura" znamen├í v ┼ípanielskom jazyku "─Źist├í".) M├íme na mysli najm├Ą ─Źistotu pr├şrody. Nech si vyberiete ktor├Żko─żvek z esenci├ílnych olejov na┼íej ponuky, garantujeme v├ím najvy┼í┼íiu kvalitu a starostliv├Ż pr├şstup. U n├ís n├íjdete len┬áesenci├ílne oleje organickej kvality (v produkte sa nenach├ídzaj├║ ┼żiadne pestic├şdy ─Źi in├ę ÔÇ×pr├şmesyÔÇŁ).

Food Grade kvalita zase hovor├ş o kvalite olejov, ktor├ę sa pou┼ż├şvaj├║ v potravin├írskom priemysle ako pr├şrodn├ę dochucovadlo.┬áEsenci├ílne oleje s t├Żmto ozna─Źen├şm je mo┼żn├ę u┼ż├şva┼ą vn├║torne, or├ílne. Treba v┼íak bra┼ą na zrete─ż, ┼że vn├║torn├ę u┼żivanie esenci├ílnych olejov sa odpor├║─Źa iba pod veden├şm profesion├ílneho aromaterapeuta alebo lek├írnika, ktor├Ż v├ím odporu─Ź├ş presn├ę mno┼żstvo a d├ívkovanie. Esenci├ílne oleje s├║ 100% koncentr├íty a pri neprofesion├ílnom pou┼żit├ş vedia sposobi┼ą zdravotn├ę potia┼że.

Pre─Źo je d├┤le┼żit├ę riedi┼ą esenci├ílne oleje

(Riedi┼ą, ─Źi neriedi┼ą? To je ot├ízka!)

Na t├║to ot├ízku m├íme jednoduch├║ odpove─Ć, riedi┼ą! A to plat├ş pri v┼íetk├Żch sp├┤soboch pou┼żitia. Nerieden├ę esenci├ílne oleje nenan├í┼íajte ani priamo na poko┼żku, nie je to bezpe─Źn├ę! (S├║ iba dva esenci├ílne oleje, ktor├ę sa pova┼żuj├║ za bezpe─Źn├ę pri kr├ítkodobom lok├ílnom pou┼ż├şvan├ş bez riedenia. O t├Żch sa do─Ź├ştate ni┼ż┼íie v ─Źl├ínku.) D├┤vodom je siln├í koncentr├ícia esenci├ílneho oleja. Ak chceme ├║─Źinky esenci├ílnych olejov vyu┼żi┼ą naplno a ├║─Źinne, mus├şme ich riedi┼ą.

Ak├ę s├║ d├┤sledky neriedenia esenci├ílnych olejov

  • podr├í┼żdenie poko┼żky (za─Źervenanie)
  • vybudovanie senzibiliz├ície┬á(precitlivenos┼ą) - typ alergickej reakcie, pri ktorej doch├ídza k vybudovaniu nezn├í┼íanlivosti na esenci├ílny olej z d├┤vodu nespr├ívneho pou┼ż├şvania┬á(niektor├ę zo sympt├│mov alergickej reakcie: svrbenie, boles┼ą hlavy, nevo─żnos┼ą a in├ęÔÇŽ)
  • plytvanie - esenci├ílne oleje s├║ prchav├ę, odparia sa z poko┼żky ve─żmi r├Żchlo (ale v tuku v nosnom oleji nevyp┼Ľchnu, pr├íve naopak, esenci├ílny olej ─żah┼íie prenikne priamo do poko┼żky, a to je to, ─Źo chceme)
  • ekol├│gia┬á- s rast├║cim dopytom po esenci├ílnych olejov sa bude doba ich nedostupnosti predl┼żova┼ą (pr├şroda potrebuje ─Źas). V─Ćaka riedeniu si pred─║┼żime dobu pou┼ż├şvania jednej f─ża┼íti─Źky, ─Ź├şm d├íme pr├şrode ─Źas pre rast a oddych, ktor├Ż potrebuje.

 

Predt├Żm, ako nanesiete v├Ą─Ź┼íiu koncentr├íciu esenci├ílneho oleja ako je 1% (pri ak├║tnych stavoch a bolestiach) alebo budete sk├║┼ía┼ą nov├Ż druh oleja ─Źi zmesi, vykonajte TEST zn├í┼íanlivosti. Na chrb├ít ruky kvapnite esenci├ílny olej s koncentr├íciou 1% (zvy┼íok obsahuje nosn├Ż olej). Ak sa do 10 min├║t neobjav├ş ┼żiadny n├íznak alergickej reakcie ─Źi nepoc├ştite ne┼żiad├║ci ├║─Źinok, n├ísledne m├┤┼żete postupne koncentr├íciu esenci├ílneho oleja zvy┼íova┼ą.

Deti no┼żi─Źky
  podpazušie
┬á celotelov├í mas├í┼ż
Dospel├ş oblas┼ą hlavy ÔÇô sp├ínky (├║─Źinok sa dostav├ş sk├┤r), krk a trap├ęzy
┬á oblas┼ą trupu ÔÇô hru─Ć, brucho, chrb├ít
┬á ramen├í, ruky ÔÇô z├íp├Ąstie (├║─Źinok sa dostav├ş sk├┤r), dlane, prsty
 

nohy ÔÇô chodidl├í

 

 

Kedy a ak├Ż esenci├ílny olej riedi┼ą nemus├şme?

Esenci├ílne oleje aplikujeme len lok├ílne na postihnut├ę miesto a to len pri:

  • ─îajovn├şkov├Ż esenci├ílny olej┬á(Melaleuca alternifolia) - u┼ítipnutie hmyzom, akn├ę, mal├ę poranenia a odreniny, dezinfekcia a zmiernenie svrbenia
  • Levandu─ża lek├írska┬á(Lavandula angustifolia)- st├ş┼íenie podr├í┼żdenia poko┼żky, pop├ílenie men┼íieho rozsahu, akn├ę, mal├ę poranenia a odreniny

 

Riedenie esenci├ílnych olejov do k├║pe─ża

Esenci├ílne oleje vo vode rozpustn├ę nie s├║, a preto aj tu mus├şme pou┼żi┼ą vhodn├Ż nosi─Ź. Pri pou┼ż├şvan├ş esenci├ílnych olejov do k├║pe─ża myslite na to, ┼że riedenie oleja je ve─żmi d├┤le┼żit├ę, ako sme si spomenuli vy┼í┼íie v ─Źl├ínku.

Upozornenie Ô×× Ak si chcete vo┼łav├Ż k├║pe─ż plnohodnotne vychutna┼ą (aby sme predi┼íli zbyto─Źn├Żm ne┼żiaducim ├║─Źinkom a reakci├ím, ktor├ę by n├ím nezrieden├Ż esenci├ílny olej mohol sp├┤sobi┼ą), doporu─Źujeme v├ím esenci├ílny olej najsk├┤r zriedi┼ą, a┼ż potom prida┼ą do k├║pe─ża, do napustenej vody.┬áVo─żne pl├ívaj├║ce kvapky oleja by pri dotyku s va┼í├şm telom mohli podr├í┼żdi┼ą poko┼żku!

V ─Źom riedi┼ą esenci├ílne oleje do k├║pe─ża

esencialny-olej-do-kupela-riedenie

 

Kvapky esenci├ílneho oleja pridajte do┬ápeniv├Żch prostriedkov na k├║panie (┼íamp├│n, pena do k├║pe─ża, sprchov├Ż g├ęl),┬ámedu, nosn├Żch olejov (─żahk├ę oleje - mand─żov├Ż, jojobov├Ż, brosky┼łov├Ż...).

Odpor├║─Źan├ę mno┼żstvo┬á|┬á5 ÔÇô 20 kvapiek esenci├ílneho oleja / 1 PL peniv├ęho prostriedku. D├┤sledne rozmie┼íajte a rozpt├Ż─żte do vane napustenej vodou.

Upozornenie (t├Żka sa det├ş, tehotn├Żch ┼żien a ─żud├ş s vysok├Żm krvn├Żm tlakom) do k├║pe─ża nepr├şdavame nasledovn├ę esenci├ílne oleje:┬á┼íkorica, rozmar├şn a eukalyptus.

 

Ako bezpe─Źne vn├║torne?

Pravideln├ę a ─Źast├ę u┼ż├şvanie esenci├ílneho oleja vn├║torne nedoporu─Źujeme. Lep┼í├ş a bezpe─Źn├Ż sp├┤sob priameho u┼żitia esenci├ílneho oleja pre be┼żn├ęho pou┼ż├şvate─ża je pri varen├ş a pe─Źen├ş (o tom sme nap├şsali predo┼íl├Ż ─Źl├ínok, viac info Varenie a esenci├ílne oleje | Tipy a recepty), nezabudnime v┼íak, ┼że predt├Żm, ako do n├í┼ího pokrmu prid├íme esenci├ílny olej vhodn├Ż na konzum├íciu, najsk├┤r esenci├ílny olej zriedime s tukom (rastlinn├Ż olej, maslo), a┼ż potom prid├íme do jedla.

Esenci├ílny olej m├┤┼żeme tie┼ż prija┼ą vo forme rastlinnej kapsuly po konzult├ícii s aromaterapeutom (aj tu olej rie─Ćte!), alebo pridajte kvapku esenci├ílneho oleja do medu, ─Źi rastlinn├ęho oleja. Nech sa rozhodnete pre ktor├Żko─żvek sp├┤sob, jedno je ist├ę ÔÇô esenci├ílny olej v┼żdy rie─Ćte!

Upozornenie Ô×× Oreg├ínov├Ż esenci├ílny olej nesmieme v ┼żiadnom pr├şpade pou┼żi┼ą or├ílne ÔÇô vn├║torne, ak je nerieden├Ż, alebo nedostato─Źne rieden├Ż! Jedna sa o skuto─Źne ve─żmi siln├║ a intenz├şvnu koncentr├íciu rastliny, a tak by mohol pop├íli┼ą pery, sliznicu a ├║stnu dutinu. Oreg├íno dokonca m├┤┼że tie┼ż polepta┼ą ├║sta, hrdlo a pa┼żer├ík. Pri nespr├ívnom pou┼żit├ş (v├Ą─Ź┼íinou sa jedn├í o zl├ę mno┼żstvo a nezriedenie) m├┤┼że zbyto─Źne d├┤js┼ą ku komplik├ícii a zdravotn├Żm probl├ęmom, ktor├ę negat├şvne ovplyvnia na┼íu cestu aromaterapiou.

Vn├║torn├ę u┼ż├şvanie esenci├ílnych olejov nie je vhodn├ę pre tehotn├ę a doj─Źiace ┼żeny. Odpor├║─Źan├í denn├í d├ívka esenci├ílneho oleja u┼żit├ęho vn├║torne je maxim├ílne 1-3 kvapky (z├íle┼ż├ş na konkr├ętnom druhu esenci├ílneho oleja a spr├ívnom rieden├ş). Verte v silu pr├şrody. U┼ż len v jednej kvapke je obsiahnut├ę ve─ża. Nezab├║dajte: ÔÇ×Ve─ża dobr├ęho ┼íkod├ş.ÔÇŁ A je to pravda aj v pr├şpade esenci├ílnych olejov. Jedin├í kvapka dok├í┼że by┼ą mimoriadne lie─Źiv├í a ve─żmi efekt├şvna, nepreh├í┼łajte to. S jednou kvapkou toho dosiahnete viac, ako s v├Ą─Ź┼í├şm mno┼żstvom. V┼żdy sa pora─Ćte s aromaterapeutom.

Vedeli ste, ┼żeÔÇŽ?

citron-esencialny-olej

O skuto─Źne vysokej koncentr├ícii ├║─Źinn├Żch zlo┼żiek v esenci├ílnom oleji v├ís m├┤┼że presved─Źi┼ą aj mno┼żstvo plodu/rastliny, ktor├ę je potrebn├ę na v├Żrobu ─Źist├ęho organick├ęho esenci├ílneho oleja.

Napr├şklad pri v├Żrobe 10 mililitrovej (1 f─ża┼íti─Źky) tekutiny esenci├ílneho oleja sa spotrebuje pribli┼żne 30 ks citr├│nov a na 1 kg levandu─żov├ęho esenci├ílneho oleja je potrebn├Żch a┼ż 250 kg ─Źerstvej rastliny.

Vo┼łav├ę tipy

Telov├Ż olej po k├║peli (riedenie 1,7%)

Do 120 ml f─ża┼íe s pumpi─Źkou zmie┼íajte:

Zvy┼íok dopl┼łte mand─żov├Żm alebo jojobov├Żm nosn├Żm olejom. D├┤kladne zamie┼íajte a pou┼żite ako telov├Ż olej po k├║peli. Aplik├ícia tak├Żchto olejov sa odpor├║─Źa na e┼íte vlhk├║ poko┼żku.

Vo┼łav├í mas├í┼ż... ├ô ├íno! (riedenie 2%)

  • 60 ml nosn├ęho oleja (rastlinn├Ż)
  • 24 kvapiek esenci├ílnych olejov (v├Żber esenci├ílneho oleja pod─ża dan├ęho probl├ęmu)

Nosi─Ź spolu s esenci├ílnymi olejmi d├┤kladne spoj├şme ÔÇô premie┼íame. U┼ż si len vychutna┼ą vo┼łav├║ a tie┼ż lie─Źiv├║ mas├í┼ż!

Na to, aby ste si mohli esenci├ílne oleje zamilova┼ą tak ako my, vy┼ąa┼żi┼ą z nich, ─Źo najviac a dosiahnu┼ą ich mimoriadne ├║─Źinky, je d├┤le┼żit├ę dba┼ą na bezpe─Źnos┼ą a dodr┼żiavanie ist├Żch pravidiel. Dajte pr├şrode ┼íancu, verte v jej silu, v jej ├║─Źinky. Tento ─Źl├ínok v├ím poskytol potrebn├ę inform├ície pre bezpe─Źn├ę pou┼ż├şvanie a tie┼ż ├║┼żivanie esenci├ílnych olej. Teraz ste na radi vy!

 

Sp├Ą┼ą na blog