Joga a esenciálne oleje | Dokonalá kombinácia pre zdravie

Joga a esenciálne oleje | Dokonalá kombinácia pre zdravie

Slovo joga v preklade znamená spojenie. Toto výnimočné cvičenie, na rozdiel od ostatných druhov cvičení, ponúka okrem fyzickej aktivity, aj prepojenie tela a mysle s naším ja. Benefity pravidelného cvičenia budujú silu a harmóniu.

Hovorí sa, že nič nie je dôležitejšie ako zdravie a práve vďaka účinkom jogy sa udržiava fyzické aj psychické zdravie v rovnováhe. Uvoľňuje sa tiež myseľ, metabolizmus zostáva v pohybe a zmierňuje sa chronická bolesť hlavy, krížov či chrbta. Kombinácia na akej joga funguje je práca s telom a mysľou, pričom prostredníctvom dychových cvičení prúdi cez nás životná energia.

Esenciálne oleje - Aromaterapia

Aromaterapia je holistická liečebná technika pri ktorej využívame esenciálne oleje (éterické oleje). Aromaterapia pomáha plne využiť liečivé vlastnosti čistých éterických olejov. Už v  starovekom Egypte sa pestovali rastliny, z ktorých bylinkári následne získavali oleje.

Aromaterapia je založená na stimulácií nervových zakončení. Impulzy vysielané do mozgu tak ovplyvňujú časti mozgu, ktoré riadia pamäť a emócie. Účinky esenciálnych olejov reagujú spolu s našimi telesnými hormónmi a enzýmami, čo má za následok pozitívne zmeny v podobe zmeny krvného tlaku, pulzu či ďalších funkcií tela. Ďalšia teória naznačuje, že vôňa určitých olejov môže stimulovať telo k produkcii látok bojujúcich proti bolesti.

 

Žiadna novinka ale dlhá historická cesta

Obe praktiky prechádzali dlhou cestou, ktorá ich formovala do dnešnej podoby a ktorá nám v súčasnosti slúži a prináša mnoho zdravotných výhod. Dejiny aromaterapie siahajú až do praveku, kedy sa plody borievky používali ako antiseptikum. Využitie aromaterapie však poznali už aj v Číne a Indii, v ktorých liečili choleru santalovým drevom. Neskôr, v 18. storočí, začali lekárnici pridávať do svojich byliniek éterické oleje (esenciálne oleje). Vyvinutá bola aj kolínska voda s obsahom éterických olejov - rozmarín, bergamot, neroli a levanduľa.

Známy je aj prípad francúzskeho chemika a parfuméra s menom Rene Maurice Gattefosse, ktorý si v roku 1910 popálil ruku a v rýchlosti ju vložil do nádoby s levanduľovým olejom. Kúzlo levanduľového oleja tak bolo znova objavené. Vďaka svojej skúsenosti, Gattefosse pokračoval počas 1. svetovej vojny v liečbe éterickými olejmi, kedy pomáhal vojakom v nemocniciach. Slovo aromaterapia zaznelo prvý krát v jeho vedeckej práci z roku 1928.

Začiatky jogy zas vyvinula civilizácia Indus-Sarasvati v severnej Indii pred viac ako 5 000 rokmi. Slovo joga bolo prvýkrát spomenuté v najstarších posvätných textoch, Rig Veda. Klasické obdobie jogy je definované podľa Patanjaliho Yoga - Sûtrasa - v jeho prvej systematickej prezentácii cvičenia. Niekoľko storočí po ňom vytvorili majstri jogy systém praktík určených na omladenie tela a predĺženie života. Odmietli tak starodávne učenie vedy a prijali fyzické telo ako prostriedok na dosiahnutie osvietenia. V súčasnosti je vo svete známych mnoho praktík a štýlov jogy pochádzajúcej zo starovekej a stredovekej Indie. Lebo cítiť  sa vo svojom tele dobre chce predsa každý. A joga je na to jedna z tých najlepších praktík.

Správne techniky dýchania a sila aromaterapie

Keď sa spojí joga s esenciálnymi olejmi, zmysly sa dokážu prehĺbiť omnoho viac a znásobia sa tak pozitívne účinky cvičenia. Kombináciou jogy a aromaterapie môžeme exponenciálne zvýšiť výhody a rozšíriť terapeutické prvky oboch prístupov. Na prebudenie zmyslov a energie je joga ako stvorená. No ak spolu s ňou využijeme i esenciálne oleje, príval sily bude zaručený.

Rozmarínový a mätový esenciálny olej otvoria naše telo a myseľ dokorán. Pokiaľ chceme príval energie zintenzívniť, pred hodinou jogy si môžeme zadnú stranu krku potrieť pár kvapiek oleja pre revitalizáciu tela.

Pri jogovej praxi dýchame a vydychujeme nosom. Výnimkou sú špeciálne jogové dychové cvičenia.

Ráno a krátka 15 minútová joga idú ruka v ruke. Ranná joga vás prebudí lepšie než káva, pričom účinky budú doznievať celý deň. Skúste oživiť atmosféru a prebudiť vo vás nový deň so zmesou citrónovej trávy (Lemongrass) a bergamotu. Takáto ranná aromaterapia neprebudí nie len telo a myseľ ale pozdvihne aj dušu.

Regeneráciu na hodine jogy zažijeme zmiešaním levandule a kadidla, čím sa výrazne zlepší pokoj v duši a meditácia naberie novú úroveň. Odmenou po hodine bude výrazne lepší spánok a prečistené telo. Postačí vám k tomu pohodlný meditačný vankúš a inhalácia esenciálnych olejov priamo z dlaní.

Esenciálne oleje ako súčasť jogovej praxe

Spojenie jogy a aromaterapie je zdraviu prospešné a ponúka mnoho výhod. Skúsení jogíni kombinujú obe praktiky naraz a tak si môžu užívať neuveriteľné pozitívne výsledky v podobe zlepšenia celkovej fyzickej kondície, mysle, tela i duše.

 

Piňayoga | YOGA GANG | Lektorka jogy

 "Vône sú neoddeliteľnou súčasťou môjho života. Patria ku všetkým mojim spomienkam na detstvo, prvému bývaniu...Ku všetkému čo sa mi v živote stalo. Preto by nemali chýbať ani pri mojej yogovej praxi. Ak by som si mala vybrať jeden olej určite by to bola myrha. Upokojuje ma a dodáva naspäť stratenú energiu v rámci dňa. Milujem jej zemitú vôňu a pokoj, ktorý vo vás vie vyvolať. Celý život mi vonia les, živica, ihličnaté stromy. A práve myrha ma svojou vôňou vie preniesť na toto miesto. Verím, že mi pomáha prehlbovať daný okamih v yoge - a keď tomu veríte tak to predsa musí byť pravda :)"

   

 

Piňayoga TIP →  pár kvapiek na podložku v prednej časti alebo do rozprašovaču na kvety zmiešať s destilovanou vodou a postriekať pár krát yogamatku. Voňa vám zostane priamo pod rukami a pri shavasane nebudete chcieť ísť :) Pri PURA product naozaj stačí kvapka - dve.

Kristína | lektorka jogy z projektu Soulbabes
"Za mě je vhodné u své jógové praxe použít pár kapek oleje nebo směsy olejů pomocí difuzeru, tak aby vůně nebyla příliš silná a my se tak mohly soustředit na svoji praxi a nebyli vůní rozptylování. Naopak při závěrečném relaxu používám olejíčky i přímo na tělo, například na zápěstí a vědomě je inhaluji. Je dobré výbírat si oleje intuitivně, ale obecně, pokud máme praxi ráno, potřebujeme nakopnout, tak jsou vhodné citrusové vůně, naopak, když jsme roztěkaní a chceme podpořit koncentraci, je výborné například kadidlo."
Späť na blog