Čo je to aromaterapia?

Čo je to aromaterapia?

Aromaterapia v skratke

Aromaterapia, nazývaná aj terapia esenciálnymi olejmi, je alternatívna alebo doplnková terapia využívajúca esenciálne oleje.

Americká Národná Asociácia pre Holistickú Aromaterapiu (NAHA) definuje aromaterapiu ako “terapeutické alebo liečivé použitie aromatických látok (esenciálnych olejov) na celostné liečenie.“

Esenciálne oleje nie sú žiadnou novinkou. Naopak, za účelom zlepšenia zdravia a nálady sa využívajú už takmer 6000 rokov.

Esenciálne oleje využívané v aromaterapii majú široké spektrum antimikrobiotických, antivirálnych, antifungicídnych a insekticídnych vlastností.

Ako funguje aromaterapia

Poznáme 3 typy aromaterapie: inhalácia, vonkajšie použitie a vnútorné použitie.

Vonkajšie použitie

Pri aromaterapii formou vonkajšieho použitia sa esenciálne oleje aplikujú zriedené priamo na pokožku lokálne, počas masáže alebo kúpeľa. Esenciálne oleje sa riedia s takzvanými nosnými rastlinnými olejmi, ako sú napríklad mandľový, jojobový a argánový olej.

Inhalácia

Pri aromaterapii formou inhalácie sa oleje odparujú do vzduchu pomocou difúzera, spreja alebo kvapôčok oleja, prípadne sa dýchajú v parnom kúpeli. Takýmto spôsobom prichádza k aktivácii čuchových receptorov v nose, ktoré následne posielajú informácie do mozgu.

Vnútorné použitie

Aromaterapia sa aplikuje aj vnútorne, formou kapsúl, pridaním esenciálneho oleja do nápoja alebo jedla. Pri vnútornom použití olejov odporúčame postup vopred konzultovať s certifikovaným aromaterapeutom.

Viac sa používaní esenciáných olejov dozviete v článku Ako používať esenciálne oleje.

Ako aromaterapia pôsobí na organizmus?

Teraz už vieme, ako sa esenciálne oleje počas aromaterapie dostávajú do ľudského tela. Poďme si teda povedať, aké sú účinky aromaterapie.

Aromaterapia aktivuje určité oblasti mozgu, napríklad limbický systém, ktorý hrá úlohu pri emóciách, ale súvisí aj so srdcovou frekvenciou, krvným tlakom, dýchaním, pamäťou, stresom a hormonálnou rovnováhou.

Esenciálne oleje môžu mať tiež vplyv na hypotalamus, ktorý reaguje na olej vytváraním mozgových chemikálií, ako napríklad serotonín vzbudzujúci dobrú náladu.

Ďalšie účinky aromaterapeutickej liečby sú dezinfekcia dýchacích ciest, úľava pri upchatom nose, zmiernenie psychických ťažkostí a depresívnych stavov, zlepšenie spánku, pričom tu zoznam zďaleka nekončí - detailné zoradenie olejov podľa účinkov sme pripravili tu

Príklady použitia esenciálnych olejov

Rôzne oleje majú rôzne použitie a účinky.

  • Cypruštekový esenciálny olej pozdvihuje náladu a povzbudzuje. Cypruštek má antimikrobiotické, antibakteriálne a antifungicídne vlastnosti.

  • Bergamotový esenciálny olej je užitočný na zvýšenie koncentrácie, prečistenie hlavy, trávenie a pri zápale močového mechúra.

  • Esenciálny olej z myrhy sa používa pri kašli, bronchitíde, poraneniach, bolestiach, vredoch a ekzémoch.

  • Škoricový esenciálny olej je výborný proti bolesti, strese, vysokom krvnom tlaku a plesňových ochoreniach.

  • Levanduľový olej je účinný pri hojení jaziev, pomáha pri popáleninách, upokojuje pri svrbení, nespavosti, nervozite, strese a úzkosti.

  • Eukalyptový esenciálny olej môže pomôcť uvoľniť dýchacie cesty počas prechladnutia alebo chrípky. Často sa kombinuje s mätou. Mnoho ľudí je alergických na eukalyptus, preto je treba postupovať opatrne.

Tejto téme sa venujeme detailnejšie v článku Použitie esenciálnych olejov podľa symptómov. 

Potrebujem aromaterapeuta?

Aromaterapeut je človek, ktorý bol vyškolený v správnom používaní esenciálnych olejov. Pokiaľ to s aromaterapiou myslíte vážne, určite je dobré vyhľadať odborníka, ktorý vám nastaví liečbu na mieru.

Certifikovaného aromaterapeuta je odporúčané navštíviť z nasledujúcich dôvodov:

  • Pri každodenných ale aj vážnejších zdravotných problémoch, ako sú sezónne alergie, prechladnutie a chrípka, starostlivosť o pleť, problémy s krvným obehom, artritíde, vnútorných parazitoch alebo vážnych problémoch s trávením, depresiou, atď.

  • Aromaterapeut dokáže formulovať zmes esenciálnych olejov na mieru podľa vašich potrieb a problémov.

  • Pri vnútornom použití esenciálnych olejov. Ak máte záujem o požitie esenciálnych olejov, mali by ste navštíviť certifikovaného profesionálneho alebo klinického aromaterapeuta, ktorý vás prevedie správnym použitím a dávkovaním.

Aromaterapeut by mal zvážiť kompletnú anamnézu, stravu a súčasný zdravotný stav. Aromaterapia zahŕňa holistický prístup, takže sa zameriava na liečbu celého človeka. Liečba je prispôsobená fyzickým a duševným potrebám jednotlivca. Na základe týchto potrieb môže aromaterapeut odporučiť jeden olej alebo zmes olejov.

Existuju riziká pri aromaterapii?

Každý esenciálny olej má jedinečné chemické zloženie a použitie, preto je dôležité pred aplikáciou alebo použitím oleja na liečenie hovoriť s vyškoleným aromaterapeutom, zdravotnou sestrou, lekárom, fyzioterapeutom alebo lekárnikom. Vyškolený odborník môže odporučiť a naučiť ako používať každý výrobok, pričom poskytne správne pokyny k aplikácii alebo riedeniu.

Keďže esenciálne oleje spôsobujú reakcie v tele, nie všetky oleje prospejú každému. Chemické zlúčeniny v esencialnych olejoch môžu mať napríklad nepriaznivé účinky pri kombinácii s liekmi. Tieto oleje môžu znížiť účinnosť konvenčných liekov alebo zhoršiť zdravotný stav jednotlivca. Napríklad osoba s vysokým krvným tlakom by sa mala vyhnúť stimulantom, napríklad rozmarínu. Eukalyptus je nevhodný pre ľudí trpiacich epilepsiou.

Späť na blog