fbpx
Darček ku každej objednávke 🎁
Poštovné zdarma nad 50€ 🚚

Čo sú esenciálne oleje?

V roku 1997 International Standards Organization (ISO) definovalo esenciálne oleje ako “produkty získané zo surových rastlinných materiálov, a to buď parnou alebo vodnou destiláciou, alebo mechanickým procesom z kôry citrusov. ”

Esenciálne oleje sú podstatou rastlín. Prívlastok “esenciálne” odkazuje na ich schopnosť obsiahnuť charakteristické vlastnosti rastliny, z ktorej boli získané. Vďaka tomu esenciálne oleje často výborne voňajú, chutia a dokážu liečiť.

Esenciálne oleje sa nachádzajú v rôznych častiach rastlín, ako napríklad v listoch, plodoch, kvetoch, semenách, kôre a koreňoch.

Poznáme niekoľko spôsobov získavania esenciálnych olejov, z ktorých najčastejší je parná destilácia. Ďalšie spôsoby získavania sú extrakcia oxidom uhličitým, lisovanie za studena, saturácia vôňou kvetov, macerácia a extrakcia rozpúšťadlom.

Nie všetky rastliny však produkujú esenciálne oleje. Napriek tomu, že poznáme takmer 400 000 druhov rastlín, iba niečo cez 300 z nich sa využíva v aromaterapii.

Každý esenciálny olej má svoje jedinečné účinky. Väčšina esenciálnych olejov je predmetom vedeckých štúdií, ktoré potvrdzujú ich antivirálne, antibakteriálne, antimykotické, protizápalové, antiseptické a mnohé ďalšie kvality.

Preto sa esenciálne oleje už po tisícročia používajú v rôznych kultúrach pri liečení chorôb a zdravotných problémoch. Využitie našli napríklad v starovekom Egypte či tradičnej Indickej aj Čínskej medicíne a na lekárske účely sa používajú aj v dnešnej tradičnej medicíne.

Esenciálne oleje ovplyvňujú telo aj myseľ. Vedia zlepšiť náladu, pomôcť pri bolesti hlavy, únave, problémoch s trávením alebo popáleninách.

Pre výber správneho esenciálneho oleja podľa konkrétneho symptómu sme pripravili sekciu použitie

Spôsoby použitia esenciálnych olejov

Poznáme tri základné metódy ako používať esenciálne oleje – inhalácia, vnútorné a vonkajšie použitie.

Malý rozmer molekúl týchto olejov umožňuje telu ich rýchle vstrebanie.

Vonkajšie použitie sa väčšinou aplikuje prostredníctvom priameho nanesenia na pokožku alebo cez zriedenie s nosným rastlinným olejom. Esenciálne oleje sa dajú aplikovať aj počas kúpeľa.

Najobľúbenejšia metóda inhalácie esenciálnych olejov je difúzovanie, pri ktorom dochádza k rozptylu oleja do vzduchu pomocou difúzera a následnému absorbovaniu oleja do ľudského organizmu. Ďalšie populárne metódy sú aplikácia sprejom a priama inhalácia z fľaše.

Vnútorné použitie esenciálnych olejov nie je ničím novým, veľmi obľúbené sú najmä v potravinárskom priemysle. Esenciálne oleje sa pridávajú do vody či nápoja, používajú na dochucovanie jedál, jedia sa v kapsulách alebo sa aplikujú priamo pod jazyk. Nie všetky oleje sú však vhodné na vnútorné použitie, treba si preto pred použitím dôkladne naštudovať, ktorý olej sa dá užívať aj vnútorne.

Pouzitie esencialnych olejov interne externe aromaterapia

Ako rozoznať kvalitné esenciálne oleje?

Pri kúpe všetkých esenciálnych olejov si treba dávať pozor na kvalitu oleja. Toto pravidlo však platí dvojnásobne pri výbere olejov za účelom vnútorného použitia. Je nutné skontrolovať, či výrobca označil olej ako vhodný na vnútorné použitie.

Dôležitá časť výberu spočíva aj v nájdení správnej značky, ktorá ponúka esenciálne v organickej (BIO) a Food Grade (potravinárskej) kvalite, prípadne zverejňuje chemické analýzy svojich olejov.

Viac na našom Blogu

close
Organické esenciálne oleje | PURA product

5% zľavový kód na prvý nákup

PRIHLÁS SA NA ODBER PURA NEWSLETTERA A AKO POĎAKOVANIE TI ZAŠLEME 5% ZĽAVU NA PRVÝ NÁKUP!

Nespamujeme! Pre viac info si prečítaj naše Zásady ochrany osobných údajov