fbpx
Darček ku každej objednávke 🎁
Poštovné zdarma nad 50€ 🚚

Ako riediť esenciálne oleje | Prečo je to dôležité?

ako-riedit-esencialne-oleje-a-preco-je-to-dolezite

Život s organicky čistými esenciálnymi olejmi je nielen voňavý ale aj zdravší. Pre efektívne a bezpečné používanie – aplikovanie a dosiahnutie požadovaných účinkov esenciálnych olejov však musíme dodržiavať isté pravidlá a zásady. V tomto článku vám prezradíme ako na to a tiež na čo si dať pozor!

Začnime však bodom o kvalite esenciálnach olejov. Pri akomkoľvek spôsobe použitia esenciálneho oleja si treba uvedomiť, že vstupuje do nášho organizmu (ktorý ovplyvňuje) – vnútorným, vonkajším alebo difuzným spôsobom. Preto by sme sa mali zamerať najskôr na kvalitu, vďaka ktorej sa uistíme, že nášmu telu poskytneme a doprajeme to najlepšie, najšetrnejšie a najzdravšie.

Kvalita esenciálnych olejov

O tom, ako rozpoznať kvalitné esenciálne oleje sme vám písali v minuloročnom článku: 5 spôsobov ako rozpoznať kvalitné esenciálne oleje.

Naša značka už podľa názvu evokuje čistotu. (slovo “puraznamená v španielskom jazyku “čistá“.) Máme na mysli najmä čistotu prírody. Nech si vyberiete ktorýkoľvek z esenciálnych olejov našej ponuky, garantujeme vám najvyššiu kvalitu a starostlivý prístup. U nás nájdete len certifikované esenciálne oleje organickej kvality (v produkte sa nenachádzajú žiadne pesticídy či iné „prímesy”).

Food Grade kvalita zase hovorí o kvalite olejov, ktoré sa používajú v potravinárskom priemysle ako prírodné dochucovadlo. Esenciálne oleje s týmto označením je možné užívať vnútorne, orálne. Treba však brať na zreteľ, že vnútorné uživanie esenciálnych olejov sa odporúča iba pod vedením profesionálneho aromaterapeuta alebo lekárnika, ktorý vám odporučí presné množstvo a dávkovanie. Esenciálne oleje sú 100% koncentráty a pri neprofesionálnom použití vedia sposobiť zdravotné potiaže.

ako-riedit-esencialne-oleje-a-preco-je-to-dolezite-pura

Prečo je dôležité riediť esenciálne oleje

(Riediť, či neriediť? To je otázka!)

Na túto otázku máme jednoduchú odpoveď, riediť! A to platí pri všetkých spôsoboch použitia. Neriedené esenciálne oleje nenanášajte ani priamo na pokožku, nie je to bezpečné! (Sú iba dva esenciálne oleje, ktoré sa považujú za bezpečné pri krátkodobom lokálnom používaní bez riedenia. O tých sa dočítate nižšie v článku.) Dôvodom je silná koncentrácia esenciálneho oleja. Ak chceme účinky esenciálnych olejov využiť naplno a účinne, musíme ich riediť.

Aké sú dôsledky neriedenia esenciálnych olejov

  • podráždenie pokožky (začervenanie)
  • vybudovanie senzibilizácie (precitlivenosť) – typ alergickej reakcie, pri ktorej dochádza k vybudovaniu neznášanlivosti na esenciálny olej z dôvodu nesprávneho používania (niektoré zo symptómov alergickej reakcie: svrbenie, bolesť hlavy, nevoľnosť a iné…)
  • plytvanie – esenciálne oleje sú prchavé, odparia sa z pokožky veľmi rýchlo (ale v tuku v nosnom oleji nevypŕchnu, práve naopak, esenciálny olej ľahšie prenikne priamo do pokožky, a to je to, čo chceme)
  • ekológia – s rastúcim dopytom po esenciálnych olejov sa bude doba ich nedostupnosti predlžovať (príroda potrebuje čas). Vďaka riedeniu si predĺžime dobu používania jednej fľaštičky, čím dáme prírode čas pre rast a oddych, ktorý potrebuje.

Riedenie esenciálnych olejov v nosnom oleji

Nosný olej je mastný extrakt vyrobený z orechov alebo semien rastlín. Možno sa vám to bude zdať nemožné, no je pravda, že práve vďaka riedeniu sa esenciálny olej môže stať účinnejším. Obľúbené nosné oleje sú olivový, kokosový, mandľový, jojobový, marhuľový, avokádový, pupalkový…či maslá ako bambucké maslo (shea butter) alebo maslo murumuru.

Ako & koľko

Nanášanie (zriedených) éterických olejov priamo na pokožku je hneď po inhalácii druhým najčastejším spôsobom využívania liečivých vlastností olejov. Odporúčané sú nasledujúce koncentrácie, ktoré uvádzame v praktickej tabuľke. Berte však na vedomie, že nie všetky esenciálne oleje sú vhodné pre deti, či pri rôznych zdravotných ťažkostiach. Pred tým, ako sa rozhodnete svoj esenciálny olej riediť a používať, vždy si u daného druhu naštudujte, či je vhodný pri použití pri deťoch alebo či nemá kontraindikácie pre váš zdravotný stav.

tabulka-riedenie-esencialne-oleje-puraproduct

Predtým, ako nanesiete väčšiu koncentráciu esenciálneho oleja ako je 1% (pri akútnych stavoch a bolestiach) alebo budete skúšať nový druh oleja či zmesi, vykonajte TEST znášanlivosti. Na chrbát ruky kvapnite esenciálny olej s koncentráciou 1% (zvyšok obsahuje nosný olej). Ak sa do 10 minút neobjaví žiadny náznak alergickej reakcie či nepocítite nežiadúci účinok, následne môžete postupne koncentráciu esenciálneho oleja zvyšovať.

Kedy, pre koho a koľko?

0,5% Deti (dojčatá) – jemná telová masáž
1% Deti, tehotné ženy, na pleť a citlivú pokožku, ľudia s oslabenou imunitou
2% Dýchacie ťažkosti, presilenie (svalov), stuhnutie
3% – 5% Pri bolesti
5% – 10% Akútne stavy (popáleniny, otovrené rezné rany, max. v trvaní 1 týždeň)

Na aké miesta nanášať esenciálne oleje

Deti nožičky
podpazušie
celotelová masáž
Dospelí oblasť hlavy – spánky (účinok sa dostaví skôr), krk a trapézy
oblasť trupu – hruď, brucho, chrbát
ramená, ruky – zápästie (účinok sa dostaví skôr), dlane, prsty
nohy – chodidlá

Kedy a aký esenciálny olej riediť nemusíme?

Esenciálne oleje aplikujeme len lokálne na postihnuté miesto a to len pri:

 • Čajovníkový esenciálny olej (Melaleuca alternifolia) – uštipnutie hmyzom, akné, malé poranenia a odreniny, dezinfekcia a zmiernenie svrbenia
 • Levanduľa lekárska (Lavandula angustifolia)- stíšenie podráždenia pokožky, popálenie menšieho rozsahu, akné, malé poranenia a odreniny
nanasanie-esencialnych-olejov-test-znasanlivosti

Riedenie esenciálnych olejov do kúpeľa

Esenciálne oleje vo vode rozpustné nie sú, a preto aj tu musíme použiť vhodný nosič. Pri používaní esenciálnych olejov do kúpeľa myslite na to, že riedenie oleja je veľmi dôležité, ako sme si spomenuli vyššie v článku.

Upozornenie ➞ Ak si chcete voňavý kúpeľ plnohodnotne vychutnať (aby sme predišli zbytočným nežiaducim účinkom a reakciám, ktoré by nám nezriedený esenciálny olej mohol spôsobiť), doporučujeme vám esenciálny olej najskôr zriediť, až potom pridať do kúpeľa, do napustenej vody. Voľne plávajúce kvapky oleja by pri dotyku s vaším telom mohli podráždiť pokožku!

V čom riediť esenciálne oleje do kúpeľa

esencialny-olej-do-kupela-riedenieKvapky esenciálneho oleja pridajte do penivých prostriedkov na kúpanie (šampón, pena do kúpeľa, sprchový gél), medu, nosných olejov (ľahké oleje – mandľový, jojobový, broskyňový…).

Odporúčané množstvo 5 – 20 kvapiek esenciálneho oleja / 1 PL penivého prostriedku. Dôsledne rozmiešajte a rozptýľte do vane napustenej vodou.

Upozornenie (týka sa detí, tehotných žien a ľudí s vysokým krvným tlakom) do kúpeľa neprídavame nasledovné esenciálne oleje: škorica, rozmarín a eukalyptus.

Ako bezpečne vnútorne?

Pravidelné a časté užívanie esenciálneho oleja vnútorne nedoporučujeme. Lepší a bezpečný spôsob priameho užitia esenciálneho oleja pre bežného používateľa je pri varení a pečení (o tom sme napísali predošlý článok, viac info Varenie a esenciálne oleje | Tipy a recepty), nezabudnime však, že predtým, ako do nášho pokrmu pridáme esenciálny olej vhodný na konzumáciu, najskôr esenciálny olej zriedime s tukom (rastlinný olej, maslo), až potom pridáme do jedla.

Esenciálny olej môžeme tiež prijať vo forme rastlinnej kapsuly po konzultácii s aromaterapeutom (aj tu olej rieďte!), alebo pridajte kvapku esenciálneho oleja do medu, či rastlinného oleja. Nech sa rozhodnete pre ktorýkoľvek spôsob, jedno je isté – esenciálny olej vždy rieďte!

Upozornenie ➞ Oregánový esenciálny olej nesmieme v žiadnom prípade použiť orálne – vnútorne, ak je neriedený, alebo nedostatočne riedený! Jedna sa o skutočne veľmi silnú a intenzívnu koncentráciu rastliny, a tak by mohol popáliť pery, sliznicu a ústnu dutinu. Oregáno dokonca môže tiež poleptať ústa, hrdlo a pažerák. Pri nesprávnom použití (väčšinou sa jedná o zlé množstvo a nezriedenie) môže zbytočne dôjsť ku komplikácii a zdravotným problémom, ktoré negatívne ovplyvnia našu cestu aromaterapiou.

Vnútorné užívanie esenciálnych olejov nie je vhodné pre tehotné a dojčiace ženy. Odporúčaná denná dávka esenciálneho oleja užitého vnútorne je maximálne 1-3 kvapky (záleží na konkrétnom druhu esenciálneho oleja a správnom riedení). Verte v silu prírody. Už len v jednej kvapke je obsiahnuté veľa. Nezabúdajte: „Veľa dobrého škodí.” A je to pravda aj v prípade esenciálnych olejov. Jediná kvapka dokáže byť mimoriadne liečivá a veľmi efektívna, nepreháňajte to. S jednou kvapkou toho dosiahnete viac, ako s väčším množstvom. Vždy sa poraďte s aromaterapeutom.

Vedeli ste, že…?

citron-esencialny-olej

O skutočne vysokej koncentrácii účinných zložiek v esenciálnom oleji vás môže presvedčiť aj množstvo plodu/rastliny, ktoré je potrebné na výrobu čistého organického esenciálneho oleja.

Napríklad pri výrobe 10 mililitrovej (1 fľaštičky) tekutiny esenciálneho oleja sa spotrebuje približne 30 ks citrónov a na 1 kg levanduľového esenciálneho oleja je potrebných až 250 kg čerstvej rastliny.

Voňavé tipy

Telový olej po kúpeli (riedenie 1,7%)

Do 120 ml fľaše s pumpičkou zmiešajte:

 • 20 kvapiek pomaranču
 • 5 kvapiek geránia
 • 10 kvapiek levandule
 • 5 kvapiek patchouli

Zvyšok doplňte mandľovým alebo jojobovým nosným olejom. Dôkladne zamiešajte a použite ako telový olej po kúpeli. Aplikácia takýchto olejov sa odporúča na ešte vlhkú pokožku.

Voňavá masáž... Ó áno! (riedenie 2%)

 • 60 ml nosného oleja (rastlinný)
 • 24 kvapiek esenciálnych olejov (výber esenciálneho oleja podľa daného problému)

Nosič spolu s esenciálnymi olejmi dôkladne spojíme – premiešame. Už si len vychutnať voňavú a tiež liečivú masáž!

Na to, aby ste si mohli esenciálne oleje zamilovať tak ako my, vyťažiť z nich, čo najviac a dosiahnuť ich mimoriadne účinky, je dôležité dbať na bezpečnosť a dodržiavanie istých pravidiel. Dajte prírode šancu, verte v jej silu, v jej účinky. Tento článok vám poskytol potrebné informácie pre bezpečné používanie a tiež úživanie esenciálnych olej. Teraz ste na radi vy!

Začni svoje voňavé dobrodružstvo a vyber si z našej aktuálnej ponuky

close
Organické esenciálne oleje | PURA product

5% zľavový kód na prvý nákup

PRIHLÁS SA NA ODBER PURA NEWSLETTERA A AKO POĎAKOVANIE TI ZAŠLEME 5% ZĽAVU NA PRVÝ NÁKUP!

Nespamujeme! Pre viac info si prečítaj naše Zásady ochrany osobných údajov

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *