Esenciálne oleje sú rozšírené v potravinárskom priemysle ako dochucovadlá jedál či konzervanty. Kozmetický priemysel využíva ich omladzujúce účinky. Parfémy sa v minulosti vyrábali vo veľkej miere práve z esenciálnych olejov, ktoré ale časom nahradili syntetické zložky.
Esenciálne oleje nie sú ničím novým. Napríklad žuvačky by asi nikdy nezískali dnešnú popularitu, keby neobsahovali mätový esenciálny olej.
Esenciálne oleje maju holistický dopad na organizmus, keďže dokážu ovplyvniť telo aj myseľ. Jeden nádych esenciálneho oleja vie zlepšiť náladu alebo odstrániť bolesť hlavy. Dnes poznáme viac ako 300 druhov esenciálnych olejov, ale vďaka ich všestrannosti nám stačí mať vždy po ruke iba niekoľko z nich. Pri ich výbere by vám mali pomôcť nasledujúce kategórie. V prípadne ďalších otázok nás neváhajte kontaktovať – veľmi radi vám poradíme 🙂
Stres
Úzkosť
Úzkosť je duševné ochorenie vedúce k nadmernej nervozite a strachu. Silnejšie prejavy úzkosti môžu viesť k fyzickým symptómom, ako napríklad zvýšený krvný tlak. Ľudia trpiaci úzkosťou sa často ťažšie vysporiadávajú s bežnými životnými okolnosťami. Esenciálne oleje pomáhajúce pri týchto ťažkostiach sú:
Depresia
Depresia sa charakterizuje ako pretrvávajúci smútok a strata záujmu o život. Odhaduje sa, že viac ako 300 miliónov ľudí na celom svete trpí touto diagnózou. Dôsledkom depresie dochádza často k poruchám jedenia (prejedanie alebo naopak nedostatočný príjem potravy) a spánku (nespavost alebo naopak prebytok spánku). Esenciálne oleje pomáhajúce pri depresii sú:
Náladovosť
Kým zmeny nálad zodpovedajúce životným okolnostiam sa považujú za zdravé, rýchle prechody z extrémneho smútku do extrémnej radosti značia zdravotný problém. Esenciálne oleje nápomocné pri rýchlych zmenách nálad sú:
Trauma
Trauma vzniká ako reakcia na mimoriadne stresujúce životné udalosti. Tento stav navodzuje pocit nebezpečenstva a tendenciu schovávať sa pred okolitým svetom. Fyzickými prejavmi sú nadmerné búšenie srdca, únava a podráždenosť. Esenciálne oleje pomáhajúce pri traume sú:
Pri deťoch vyberáme jednotlivé esenciálne oleje s ohľadom na ich vek. V prípade aplikácie na pokožku je dôležité dodržiavať presný pomer riedenia s nosným rastlinným olejom a sledovať reakciu pokožky dieťata po aplikácii oleja. Menším deťom sa neodporúča aplikovať nerozriedené esenciálne oleje. Esenciálne oleje je vhodné riediť najmä s mandľovým nosným olejom, v prípade, že dieťa nemá citlivosť na orechy. Neodporúča sa riediť so sójovým, repkovým, kukuričným, olivovým ani slnečnicovým nosným olejom.
3 - 6 mesiacov
7 mesiacov - 2 roky
6 - 8 rokov
3 - 5 rokov
9 - 12 rokov
6 – 8 kvapiek esenciálneho oleja rozriedeného v nosnom oleji podľa vlastného výberu
Geránium
Levanduľa
Tea Tree
Kadidlo
Pomaranč
Šalvia
Eukalyptus
Cédrové drevo
Grapefruit
Citrón
Lemongrass
Mandarínka
Zázvor
Mäta
Rozmarín
Esenciálne oleje sú vynikajúcim doplnkom pre športovcov. Schopnosť esenciálnych olejov urýchliť regeneráciu a zotavenie sa zo zranení je všeobence známa, menej sa už vie o ich pozitívnych účinkoch pri prevencii športových zranení a zvyšovaní športového výkonu.
Použitie esenciálnych olejov pri varení je veľmi jednoduché, praktické a rozširuje vašu kuchyňu o úplne nové chute. Čistota a sviežosť chuti esenciálnych olejov nie je ich jedinou výbornou vlastnosťou pri varení. Esenciálne oleje takisto slúžia ako antioxindanty a zbavujú jedlá prípadných mikróbov. Esenciálne oleje vhodné pri varení rozdeľujeme do 4 hlavných kategórií: korenia, citrusy, kvetiny a bylinky. Citrusy sa napríklad výborne hodia do šalátových dresingov, marinád či dezertov a bylinky pri pečení pečiva. Esenciálne oleje vhodné pri varení sú:
Esenciálne oleje sú vynikajúcim doplnkom pre športovcov. Schopnosť esenciálnych olejov urýchliť regeneráciu a zotavenie sa zo zranení je všeobence známa, menej sa už vie o ich pozitívnych účinkoch pri prevencii športových zranení a zvyšovaní športového výkonu.
Zlepšenie fungovania svalov
Zlepšenie fungovania dýchacích ciest a obehových systémov pri aeróbnej aktivite
Zvýšenie športového výkonu
Mnohé udalosti, ktoré ľuďom prídu bežné, ako napríklad sťahovanie sa alebo cestovanie, zvieratá vnímajú omnoho citlivejšie. Či už sa jedná o takýto zdanlivo banálnejší prípad, alebo o vážnejšie zdravotné ťažkosti, esenciálne oleje dokážu zvieratám výrazne pomôcť v mnohých situáciach. Esenciálne oleje je možné aplikovať zvieratám viacerými spôsobmi, či už sú to spreje obsahujúce vodu ako základ, oleje zmiešané s nosným rastlinným olejom, balzami vyrobené zo kakaového alebo shea masla a gély obsahujúce aloe vera gél. Esenciálne oleje sú u zvierat účinné pri nasledujúcich typoch použitia:
Dezinfekcia
Blchy a kliešte
Ľudia už od nepamäti používajú esenciálne oleje pri rôznych zdravotných ťažkostiach. Esenciálne oleje vedia pomôcť napríklad pri hojení rán, dýchacích ťažkostiach, či problémoch s nespavosťou. Na tejto stránke sme pre vás zoradili jednotlivé symptómy / spôsoby využitia a k ním priradili eseneciálne oleje, ktoré ich vedia pomôcť vyliečiť.