fbpx
Darček ku každej objednávke 🎁
Poštovné zdarma nad 50€ 🚚

Jarná únava | Esenciálne oleje naštartujú telo a myseľ

S príchodom jari je vo vzduchu cítiť zmeny, príroda sa prebúdza, no na ľudské telo táto zmena pôsobí vyčerpávajúco. Náš organizmus nefunguje práve tak, akoby sme si priali a my preto pôsobíme unavene a mdlo.

Ako vzniká jarná únava

Aj keď príčiny jarnej únavy ešte nie sú úplne preskúmané, vedci došli k hypotéze, že príčinou môže byť kolísajúca hladina hormónov.

Podľa tejto hypotézy, ľudské telo v zime vyčerpá rezervy hormónu štastia, serotonínu, čo umožní hormónu spánku, melatonínu, aby sa prejavil v plnej sile. Keď sa dni na jar predĺžia, organizmus upraví svoje hladiny hormónov a uvoľní sa viac endorfínu, testosterónu a estrogénu.Tento prechod zaťaží telo, ktoré následne reaguje pocitom únavy.

Únava ale nie je jediným príznakom prichádzajúcej jari. Kým si zvykneme na nový svet, cítime sa deprimovane, smutne, či v strese. Psychická i fyzická malátnosť zvykne mať pritom rôznu intenzitu, proti ktorej bojujeme overenými trikmi. Pohyb, či zdravá strava nám síce môžu pomôcť pri týchto ťažkostiach, ale čo ak potrebujeme nakopnúť práve teraz?

Jarná únava a aromaterapia

Aromaterapia poskytuje široké spektrum esenciálnych olejov (nazývaných aj éterické oleje a silice), ktoré nám môžu napomôcť zatočiť s jarnou únavou a dobiť potrebnú energiu. Esenciálne oleje majú pozitívne účinky na príznaky spôsobené príchodom jari. Často stačí iba pár esenciálnych olejov, difuzér a jarná únava nás už nemusí trápiť. Éterické oleje nás doslova vytrhnú z letargie jarných dní. Stačí si len vybrať ten, ktorý je pre nás vďaka jeho účinkom najvhodnejším pomocníkom.

jarna-unava-aromaterapia-esencialne-oleje-rano

Zmes „Dobré ráno“

Ostré jarné lúče slnka nás vedia na jar zobudiť v skorších ranných hodinách ako sme boli zvyknutí počas zimy. Menej spánku spôsobuje, že sa budíme menej oddýchnutí a podráždení. Ak sa k tomu pripočíta prebdená noc, alebo stres z nadchádzajúceho dňa, naše rozpoloženie nebude práve najlepšie. A tak sa ranným rituálom stáva únava, či depresia. Našťastie od takéhoto nevydareného scenára nás môžu zachrániť aj esenciálne oleje. Naše telo sa nám vďaka ním poďakuje a náš deň bude o to viac lepší.

Citrónový olej – známy pre svoje osviežujúce a neuveriteľne povzbudzujúce účinky, pomáha oživiť myseľ a nakopnúť našu pozitívnu rannú náladu

Mandarínkový olej – jeho sladká svieža vôňa napomáha znižovať nervové napätie a stres

Pomarančový olej – znižuje úzkosť a stres

Z každého z nich nám postačia 2 kvapky a jarná únava stratí svoju moc.

Každodenný kolobeh – esenciálne oleje na upokojenie

Počas dňa prežívame mnohé stresujúce situácie. Naše kariéry nám neumožňujú vypnúť ani na pár minút. Zmena počasia, či tlak od okolia, si tak pýta svoju daň. Keď nepomáha už ani tretia šálka kávy, na rad prichádzajú esenciálne oleje účinné pri strese, starostiach a únave.

Olej Ylang Ylang – podporuje odvahu a má tiež upokojujúce účinky. Navodzuje optimizmus a podporuje veselosť

Olej Bergamot – ktorý nás počas dňa kvalitne osvieži a povznesie nad všetko okolo, zmierňuje únavu a stres. Dokáže tiež odohnať zúfalstvo a starosti, takže umožní náš deň plynúť pokojne ďalej

Mätový olej nás vďaka chladivej aróme zbaví hystérie a odoženie bolesť hlavy. Dokonca nám zlepší koncentráciu a v čase núdze posilní našu myseľ

Éterické oleje a jarná alergia?

Príchod jari hlási aj sezónna alergia, ktorou trpí na svete čoraz viac ľudí. Kýchanie, upchatý nos, či uslzené oči, to všetko pozorujeme u ľudí citlivých na alergény a s tým spojenú zmenu ročného obdobia. Je to bežná reakcia na peľ a plesne. Ostré jarné slnko môže tiež dopomôcť k opuchom a svrbeniu. Oleje s chladivými vlastnosťami, ako je eukalyptový, či mätový, môžeme použiť na riešenie presne týchto príznakov alergií.

Eukalyptový olej – protizápalový olej pomáha s preťažením dýchacích ciest. Pocit chladu, ktorý pocítime pri inhalácii, pomáha cítiť úľavu dýchacím cestám pri liečbe sezónnej alergie

Mätový olej – zníži zápal a prinesie uľavu

Čajovníkový olej – má silné antibakteriálne a protiplesňové vlastnosti, vďaka čomu je výborným pomocníkom pri prečistení vzduchu od vírusov a plesní

jarna-unava-aromaterapia-esencialne-oleje-alergia

Kvalitným spánkom proti jarnej únave

Niekedy nás celý deň dokáže tak vyčerpať, že sa večer stále nedokážeme upokojiť a v hlave máme vír myšlienok. Prísť domov, relaxovať a odpútať sa od okolitého sveta je nesmierne dôležité. Naše telo potrebuje spánok. Ak chceme bojovať s jarnou únavou, potrebujeme revitalizovať aj počas noci, aby sme nasledujúce dni správne fungovali.

Levanduľový olej – kráľ medzi esenciálnymi olejmi (silice, éterické oleje) podporujúci kvalitný spánok má prirodzene upokojujúce vlastnosti. Je preto škoda nevyužiť dokonalosť levanduľového oleja, ktorý nás dokáže preniesť do dimenzie pokojného spánku, vďaka ktorému vstúpime do jarného rána nabití novou energiou.

jarna-unava-aromaterapia-esencialne-oleje-levandula

Hor sa do jari plní energie!

Či už sa rozhodnete pre difúzovanie alebo relaxačnú masáž, veríme, že aromaterapia esenciálnymi olejmi vám pomôže užiť si toto čarovné obdobie plnými dúškami.


Zdroje
Valerie Ann. The Complete Book of Essential Oils and Aromatherapy
Nerys Purchon, Lora Cantele. Complete Aromatherapy and Essential Oils Handbook
Julia Lawless. Encyclopedia of Essential Oils: The complete guide to the use of aromatic oils in aromatherapy, herbalism, health and well-being
close
Organické esenciálne oleje | PURA product

5% zľavový kód na prvý nákup

PRIHLÁS SA NA ODBER PURA NEWSLETTERA A AKO POĎAKOVANIE TI ZAŠLEME 5% ZĽAVU NA PRVÝ NÁKUP!

Nespamujeme! Pre viac info si prečítaj naše Zásady ochrany osobných údajov

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *