fbpx
Darček ku každej objednávke 🎁
Poštovné zdarma nad 50€ 🚚

Lemongrass olej | Nenápadný pomocník

lemongrass-esencialny-olej-organicky-citronova-trava

Citrónová tráva známa ako lemongrass olej

O oleji z citrónovej trávy (lemongrass olej) by sa dalo povedať, že ho kvôli jeho vlastnostiam radíme k esenciálnym olejom vhodným na letné mesiace. Nižšie v článku sa dočítate prečo. Môžete si byť ale istí, že vám bude skvelým pomocníkom aj počas zvyšku roka. Jeho obšírne využitie je v skutočnosti zaujímavé aj práve vďaka jeho antiseptickým, analgetickým, antivirálnym či antibakteriálnym účinkom.

Odkiaľ pochádza citrónová tráva?

Citrónová tráva je pôvodom z Ázie, pričom ju mnoho ľudí pozná aj z receptov juhovýchodnej ázijskej kuchyne. Táto tropická tráva s mäsitou bielou stonkou má na sebe listy, ktoré majú silnú citrusovú vôňu. Listy lemongrassu sa drvia a následne sa z nich pomocou šetrnej parnej destilácie vyprodukuje 100% čistý esenciálny lemongrass olej.

lemongrass-esencialny-olej-organicky-citronova-trava-blog

Dva hlavné druhy citrónovej trávy

Prvá je západoindická citrónová tráva (Cymbopogon citratus), ktorá pravdepodobne pochádza zo Srí Lanky. Tá sa aj momentálne vo veľkom pestuje hlavne v západnej Indii, Afrike, strednej Amerike a tropickej Ázii.

Druhým typom je východoindická citrónová tráva (Cymbopogon flexuosus), ktorá pochádza z východnej Indie, kde sa aj pestuje. Tento druh citrónovej trávy je vhodnejší na varenie a práve tento druh nájdete aj v našej ponuke.

Lemongrass olej využitie

Olej z citrónovej trávy je osviežujúce čistiace a stimulačné tonikum pre pokožku. Má tiež veľmi silné antiseptické účinky, vďaka čomu je užitočný v dezodorantoch.

V lete je dobrým a prírodným repelentom na ochranu zvierat aj ľudí. Chráni nás tak pred blchami, všami a kliešťami a otravnými komármi. Olej z citrónovej trávy sa stáročia používa na ochladenie organizmu v letných mesiacoch či na zmiernenie horúčky. Jeho sila posilňuje naše telesné systémy, čo z neho robí užitočný liek pri prevencii a liečbe infekčných chorôb a tiež počas rekonvalescencie.

V kozmetickom priemysle si pre svoju sviežosť a vlastnosti tiež našiel miesto. Často krát je pridávaný do šampónov, čím dodáva vlasom lesk a pokožke hlavy čistotu. Pre športovcov je olej nie len vhodný vďaka jeho sviežim vlastnostiam, ale aj pre jeho schopnosť stimulovať a cirkulovať kyselinu mliečnu v svaloch, čím eliminuje bolesť svalov po športovom výkone. Citrónová tráva pomáha zmierňovať depresie, stres a upokojovať nervový systém. Antioxidanty v oleji pomáhajú bojovať proti škodlivým voľným radikálom a oxidačnému stresu v tele, čo môže pomôcť znížiť príznaky starnutia a riziko mnohých chorôb.

esencialny-olej-proti-plesniam

Esenciálny olej proti plesniam (nie len na nohách)

Citrónová tráva esenciálny olej zabíja baktérie a plesňové infekcie vďaka jeho antimikrobiálnym a baktericídnym vlastnostiam. Využívame ho v zmesiach olejov na ošetrenie chodidiel či nechtových lôžok alebo pri akýchkoľvek plesňových stavoch.

Ako správne používať lemongrass olej

  • Olej z citrónovej trávy môže spôsobiť podráždenie citlivej alebo poškodenej pokožky. Olej používame priamo na pokožku vždy zriedený. U malého percenta populácie existuje mierne riziko alergickej reakcie na olej. Ak máte citlivú pokožku, vykonajte skúšku znášanlivosti esenciálneho oleja na predlaktí.
  • Ak ho chceme použiť do kúpeľa, použijeme iba 3 kvapky (olej rozrieďte pred pridaním do kúpeľa v tekutom mydle, mede alebo za pomoci pridania epsomskej soli). Pri riedení oleja na telo nepoužijeme viac ako jednu kvapku do 20 ml nosného oleja.
  • Pozor si treba dať aj pri deťoch. Olej z citrónovej trávy nie je vhodný pre bábätka.
  • Pri varení používame lemongrass opatrne. Na väčší hrniec chutného thajského curry vám postačí 1 kvapka.
  • Použitiu oleja sa tiež treba vyhnúť, ak ste tehotná alebo diabetik.

lemongrass-esencialny-olej-organicky-citronova-trava-rastlina

Cenovo dostupný a predsa nenahraditeľný

Olej z citrónovej trávy sa dobre mieša s cédrovým drevom, levanduľovým, rozmarínovým alebo aj čajovníkovým olejom. Využiť ho tiež môžeme v letnom období na ochladenie organizmu a účinnom odpudzovaní hmyzu pri použití v aroma difuzéri. Olej nám nielenže povznesie ducha, ale nám aj osvieži myseľ, čo v letných dňoch oceníme najmä pri horúčavách.

Náš najobľúbenejší TIP → pri čistení podlahy v kúpeľni a toaliet pridajte pár kvapiek priamo na kachličky a pretrite mopom ako obvykle. Nielenže priestor bude krásne prevoňaný, ale aj dokonale zbavený baktérií a vírusov.

close
Organické esenciálne oleje | PURA product

5% zľavový kód na prvý nákup

PRIHLÁS SA NA ODBER PURA NEWSLETTERA A AKO POĎAKOVANIE TI ZAŠLEME 5% ZĽAVU NA PRVÝ NÁKUP!

Nespamujeme! Pre viac info si prečítaj naše Zásady ochrany osobných údajov

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *